Jindřichův Hradec: Pojďte na procházku, poznávejte domy a můžete vyhrát knížku

24.01.2021 9:41

Ve zdech jindřichohradeckých domů jsou vryty momenty spjaté s osudy jejich obyvatel. Při vašich procházkách městem míjíte takových domů spousty a mnohdy málokdo z vás tuší, co se za jejich zdmi skrývá za stopy minulosti, kterou zanechal ať už člověk zcela obyčejný nebo osobnost kulturně, politicky či jinak významná.

Jindřichův Hradec: Pojďte na procházku, poznávejte domy a můžete vyhrát knížku
Foto: jh.cz
Popisek: Pohled na Jindřichův Hradec
reklama

Kdyby tak jindřichohradecké domy mohly vyprávět! Jistě by leccos návštěvníkům s otevřeným srdcem alespoň našeptaly. Pokusíme se vám to po částech zprostředkovaně povědět alespoň my. Dnes vám představíme Šetkovu vilu.

Procházky po jindřichohradeckých domech - Městské informační centrum Jindřichův HradecJedná se o patrovou budovu ve svahu, viditelnou hlavně přes rybník Vajgar. Postavena byla koncem 19. století, podle Jana Muka v roce 1878. Část orientovaná do Vídeňské ulice, je přízemní, s historizujícím průčelím o sedmi osách. Střední zapuštěná část tvoří zastřešenou verandu, vstup je na střední ose. Celý objem stavby uvidíme z opačné strany přes Vajgar. Stavba je zajímavá hlavně svou nedlouhou historií.

Historie

Postavena z nadání manželů Rudolfa a Terezie Šetkových. Budovu tuto odkázal obci k účelům vzdělání a vychování rodák zdejší Rudolf Šetka (16. 4. 1828 – 3. 4. 1879), hlásá pamětní deska nad vchodem do této malé, nádraží připomínající, budovy nad Vajgarem.

Rudolf Šetka se zúčastnil v březnu 1848 jako důstojník studentské legie ve Vídni bojů proti Metternichově vládě. Zde se také bohatě oženil a po návratu nechal v roce 1873 postavit tento dům, který měl sloužit jako středisko české vlastenecké společnosti. Na straně k Vajgaru zde bylo první veřejné kluziště a z podnětu Rudolfa Šetky vzniká v roce 1874 první český „Bruslařský klub Jindřichův Hradec“, v Praze až o rok později. Vstup na kluziště byl při pohledu z ulice po levé straně domu; před zahájením provozu měřil městský strážník navrtáním sílu ledu. Rudolf Šetka neměl děti, proto odkazuje dům městu; bydlí v něm následně policisté městští úředníci, a také např. rodiče MUDr. Jindřicha Hermanna, pozdějšího primáře hradecké nemocnice, který za 2. světové války zachraňoval životy židovským spoluvězňům v Osvětimi. Část svého dětství zde prožila s dědečkem rovněž spisovatelka Helena Longinová, autorka řady románů, pro které jí byl často inspirací Jindřichův Hradec.

Syn Rudolfova bratra, stavitele Matěje Šetky – opět Rudolf – obhospodařoval několik desítek hektarů polností v místech dnešního sídliště Vajgar – odtud „Šetkova pole“. Z rodiny Šetků zde ale už nikdo nebydlel, i když se v ní ještě čtyřikrát objevuje křestní jméno Rudolf jako pocta Rudolfu I.

Soutěžní otázka:
V jakém roce vznikl v našem městě první Bruslařský klub Jindřichův Hradec?

Odpovědi najdete v textu článku na webu ZDE a nebo v knize Pod střechami domů, která je v prodeji v jindřichohradeckém infocentru v Panské ulici (až bude zase otevřeno). Správné odpovědi zasílejte do středy 27. ledna 2021 na email info@jh.cz. Ze správných odpovědí bude vylosován a mailem zpětně informován jeden výherce výše zmíněné knihy, kterou vydalo město Jindřichův Hradec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyškov chystá na neukázněné řidiče další úsekové měření

19:31 Vyškov chystá na neukázněné řidiče další úsekové měření

Neměří rychlost jako radar v jediném místě, ale automaticky ji počítá podle toho, v jakém čase proje…