Karlovy Vary: Lázeňské lesy bojují s kůrovcovou kalamitou

22.03.2019 13:07

Ani lázeňské lesy, které představují nedílnou součást komplexní lázeňské péče, nezůstaly ušetřeny atakům kůrovce.

Karlovy Vary: Lázeňské lesy bojují s kůrovcovou kalamitou
Foto: Hana Čechová
Popisek: Karlovy Vary, pohled na město z výšky

Městská organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary proto přistoupila k opatřením, která mají eliminovat výskyt kůrovce a následné škody na porostu. Jediným možným řešením je použití chemických přípravků. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR již lesům udělila výjimku ze zákazu používání insekticidů.

V lesích jsou proto instalovány dřevěné stojany, které budou sloužit k ochraně proti kůrovcům, především k odchytu lýkožrouta smrkového a lýkožrouta lesklého. Jedná se o dřevěné trojnožky sytě červené barvy, jejichž povrch je ošetřen chemickým postřikem s obsahem doporučeného množství insekticidu, barviva a vody, tedy účinnou zbraní k hubení kůrovce. Uvnitř trojnožek jsou zavěšeny sáčky. Takových trojnožek bude v jarním období rozmístěno v lesích v okolí města zhruba tři sta. Doporučujeme nedotýkat se stojanů s nástrahou!

Použití chemických nástrah je podle ředitele Krejčího za stávající situace jedinou účinnou zbraní. Vážnost situace vysvětluje ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Evžen Krejčí: „Za normálních okolností se taková chemie v lázeňských lesích vůbec používat nesmí. Bohužel, v loňském roce byly velmi příznivé podmínky pro rychlý vývoj kůrovce. Je víc než pravděpodobné, že i v letošním roce a dost možná i v následujících letech bude přemnožení kůrovce pokračovat. Proto jsme museli přistoupit k razantnímu řešení pro eliminaci kůrovce a následných škod. Situace je velmi vážná a nikdo z nás nechce, aby pro město tak cenné lesy byly plné kůrovcových souší. Kombinace sucha a kůrovce může zapříčinit odumření veškerých smrkových porostů a těch máme v lázeňských lesích šedesát procent.“

K řešení kůrovcového nebezpečí a zvolenému postupu získaly Lázeňské lesy Karlovy Vary souhlas Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havířov získal Elektrooskara a stal se skokanem roku 2020

21:17 Havířov získal Elektrooskara a stal se skokanem roku 2020

Havířov patří mezi obce, jejichž občané nejlépe třídí vysloužilá elektrozařízení. V roce 2020 se Hav…