Karlovy Vary chtějí být prvním „Městem bez kouře“ v ČR

14.06.2019 12:09 | Zprávy

Karlovy Vary, krajské město a nejvýznamnější lázeňské město v České republice a uchazeč o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO, se po vzoru významných světových metropolí rozhodly, že se stanou prvním „Městem bez kouře“ v České republice.

Karlovy Vary chtějí být prvním „Městem bez kouře“ v ČR
Foto: Hana Čechová
Popisek: Karlovy Vary, pohled na město z výšky

„Chceme být ještě zdravějším a úspěšnějším městem – inspirací pro Českou republiku i města v dalších zemích. Chceme být prvním městem v České republice, které bude „Městem bez kouře“. Statutem Města bez kouře podpoří Karlovy Vary své zaměření na zdraví, lázeňství, zdravý životní styl, aktivní turistiku a pozici moderní turistické destinace mezinárodního významu“, říká k plánu města Karlovy Vary primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.

Přibližně 25 % obyvatel Karlových Varů si denně zapálí cigaretu. Přestože obecný trend je pokles počtu kuřáků, stále zůstává vysoký. Podle aktuálního výzkumu IPSOS Instant Research, který proběhl minulý týden mezi dospělými kuřáky, převažují v Karlovarském kraji dlouhodobí kuřáci. Pět až deset let kouří 28 % kuřáků a 15 let jich kouří čtvrtina. Důležité však je, že drtivá většina to chce změnit. Přestat kouřit chce 43 %, alespoň omezit 29 % a přejít na méně rizikové formy užívání tabáku 15 % dospělých kuřáků. Shodují se však, že přitom potřebují něčí pomoc a podporu. Tři čtvrtiny z nich zkoušely přestat kouřit už alespoň jednou, ale bez úspěchu. A řada z nich se o to pokouší opakovaně – dvakrát to zkoušelo 24 % dotázaných kuřáku, třikrát 20 % a téměř 6 % dokonce více jak desetkrát.

A co by kuřákům pomohlo? Je to především pomoc odborníka (44 %), podpora rodiny (34 % dotázaných karlovarských kuřáků), překvapivě i omezení kouření ve veřejném prostoru např. v parcích (22 %). Dále pak více informací, jak přestat kouřit a podpora v zaměstnání (shodně 13 %). Otvírá se zde tedy prostor pro pomoc ze strany města, zaměstnavatelů a dalších subjektů. A to je cílem projektu Karlovy Vary - Město bez kouře.

Město bez kouře znamená především více aktivit a informací v oblasti edukace a prevence proti kouření cigaret se zaměřením na různé skupiny obyvatel a návštěvníků města Karlovy Vary. Znamená to také aktivity zaměřené na stávající dospělé kuřáky cigaret s cílem, aby s kouřením cigaret přestali nebo, pokud to nedokážou, aby dali přednost méně rizikovým alternativám.

Město bez kouře znamená, že Karlovy Vary půjdou ve svých aktivitách nad rámec toho, co ukládá například národní legislativa a ještě aktivněji budou realizovat informační a preventivní kampaně zaměřené na omezování kouření cigaret. Klíčovým cílem jsou jasné kroky rozdělené do dvou oblastí, kde může město přijímat účinná opatření:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Karlovy Vary , kouření

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žatec: Město uvolnilo peníze na zajištění střechy sladovny Dreherova pivovaru

7:33 Žatec: Město uvolnilo peníze na zajištění střechy sladovny Dreherova pivovaru

Schválením rozpočtového opatření ve výši 15 milionů korun rozhodli žatečtí zastupitelé o financování…