Klimkovice včera vrátily čestné občanství bývalému pražskému primátoru Zenklovi

02.10.2016 16:54 | Zprávy

Čestné občanství pro bývalého pražského primátora Petra Zenkla předali Klimkovičtí Pražanům v sobotu 1. října. Poděkovali tak Praze za rozsáhlou pomoc, kterou hlavní město před sedmdesáti lety poskytlo Klimkovicím, zničeným během osvobozovacích bojů II. světové války.

Klimkovice včera vrátily čestné občanství bývalému pražskému primátoru Zenklovi
Foto: Klimkovice
Popisek: Klimkovice

Na připomínku akce Budujeme Slezsko, kterou v roce 1946 iniciovali umělci sdružení ve Slezské umělecké frontě v čele s malířkou Helenou Salichovou, uspořádalo vedení Klimkovic setkání s osobnostmi z Prahy. Pražskou delegaci v Klimkovicích vedl bývalý primátor české metropole Bohuslav Svoboda, setkání se účastnil i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Společně všichni zasadili u budovy bývalé klimkovické obecní školy lípu kmotrovství, jež bude i příštím generacím připomínat, že byla Praha v poválečném období kmotrovským městem Klimkovic.

„Klimkovice byly po válce nejspíše nejpostiženějším slezským městem,“ informoval Jiří Pillich, kronikář Klimkovic. Z 570 domů bylo čtyřicet totálně rozbombardovaných, dalších padesát jich bylo zničených částečně. Osmdesát rodin zůstalo bez střechy nad hlavou. Z mnoha dětí se stali sirotci, jejich rodiče zemřeli během bombardování, nebo už dříve v koncentračních táborech. „Klimkovice byly bombardovány od 26. dubna až do 30. dubna, zároveň byly pod těžkou dělostřeleckou palbou. A pak ještě na začátku května prchající Němci ze msty zakládali fosforovými střelami požáry. Jeden zničil i zámek. Protože byl nefunkční vodovod, oheň nebylo čím hasit. Navíc německý starosta ukradl hasičský vůz, aby měl jak prchnout z města,“ líčil pohnuté okamžiky Jiří Pillich.

Pražští zastupitelé v létě roku 1946 vyslyšeli prosbu Klimkovic a souhlasili s návrhem tehdejšího pražského primátora Petra Zenkla, aby si Praha k Masarykovu rodišti Hodonínu přibrala ještě druhé kmotrovské město. Jen v první vlně mezi sebou Pražané vybrali postupně na obnovu Klimkovic 3,3 milionu korun, do roku 1954 nejspíše až 5 milionů korun, zhruba ve stejné hodnotě poslali materiální pomoc. První dorazila už v prosinci 1946, kdy dva nákladní vozy přivezly zejména oblečení pro děti. Peníze se použily hlavně na vybudování sokolského stadionu, který funguje dodnes, a na přeměnu poničené zámecké zahrady v městský park.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Hlaste se na Svatováclavskou jízdu

7:14 Mladá Boleslav: Hlaste se na Svatováclavskou jízdu

Uzávěrka přihlášek na 23. ročník Svatováclavské jízdy historických vozidel 31. srpna 2025.