Krnov: Povolení na tavírnu asfaltu je u soudu

17.02.2019 21:10

Problematickou tavírnou asfaltu v areálu slévárny ve Vrchlického ulici, která zamořuje okolí nepříjemným odérem, se v současnosti zabývá jak nové vedení města, tak Nejvyšší správní soud.

Krnov: Povolení na tavírnu asfaltu je u soudu
Foto: Krnov.cz
Popisek: Krnov

„V lednu jsme absolvovali dvě schůzky. Na první nám majitel tavírny Dalibor Tesař deklaroval svou ochotu přesunout závod mimo Krnov. Problém ale vidí ve vysokých nákladech na přesun,“ uvedl starosta Tomáš Hradil. Druhého jednání na stejné téma se zúčastnili zástupci Spolku proti výrobě asfaltu v centru Krnova. „Po rekapitulaci aktuálního stavu jsme je ujistili, že město bude vyvíjet maximální tlak v rámci svých právních možností, aby nedošlo k rozšíření produkce a že budeme usilovat o přesun výroby mimo obydlené lokality Krnova,“ řekl starosta.

Firma má v současnosti požádáno o dodatečné povolení stavby, aby mohla přidat dvě tavící pece a provést úpravu vzduchotechniky, která by měla snížit zatížení ovzduší odérem. „Řízení v této záležitosti jsme ale museli pozastavit do doby, než bude ukončeno soudní řízení týkající se původního dodatečného povolení tavírny asfaltu v Krnově,“ uvedl vedoucí odboru výstavby Pavel Osadník.

Soudní proces je ve stadiu kasační stížnosti, kterou podal Krajský úřad Moravskoslezského kraje proti rozhodnutí krajského soudu o neplatnosti původního dodatečného povolení. „Krnovský stavební úřad vydal dodatečné povolení, které umožnilo umístění provozu tavírny do již existující haly v průmyslovém areálu. Proti tomu se odvolali tři občané s tím, že byli opominutí účastníci řízení. Jejich námitku stavební úřad vyhodnotil tak, že účastníky řízení být neměli, proti čemuž se odvolali ke krajskému úřadu. Ten nám naše rozhodnutí vrátil s tím, že je nutno tyto občany za účastníky řízení považovat. Stavební úřad následně posoudil odvolání občanů jako opožděná. Občané se opět obrátili na krajský úřad, který vyhodnotil jejich odvolání stejně jako my, tedy jako opožděná. Reakcí občanů byla žaloba ke krajskému soudu, který rozhodnutí krajského úřadu zrušil s odůvodněním, že opomenutí účastníci nebyli prokazatelně v zákonné lhůtě seznámeni s celou dokumentací. Proti tomuto rozhodnutí krajského soudu podal krajský úřad kasační stížnost, která do dnešního dne není vyřízena,“ popsal složitý proces vedoucí odboru výstavby Pavel Osadník.

***

V memorandu jsme jasně deklarovali dobrou vůli jednat o přesunu technologické linky mimo území města Krnova. Další kroky mohou následovat až po rozhodnutí zastupitelstva o úhradě nákladů s tímto spojených. Je pouze na zastupitelstvu, jestli za situace, kdy EDC prokazatelně splňuje všechny zákonné podmínky pro provozování tohoto zařízení, rozhodne o úhradě takové investice jen na základě tlaku úzké skupiny tzv. spolku proti asfaltu. EDC ze zákonných důvodů nemůže postupovat jinak. Nicméně jsem připraven se osobně účastnit zastupitelstva a odpovídat na případné otázky zastupitelstva i občanů a dále ve věci transparentně jednat.

Dalibor Tesař, předseda představenstva, Evropské distribuční centrum a.s.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České Budějovice: V jihočeském íčku najdou návštěvníci regionu i originální vánoční dárky

14:27 České Budějovice: V jihočeském íčku najdou návštěvníci regionu i originální vánoční dárky

V Turistickém informačním centru jižní Čechy, které je hlavním návštěvnickým informačním uzlem v reg…