Kroměříž: Město koupí pozemky v cihelně, nechce zde nebezpečné látky

03.07.2018 21:16

Zastupitelé Kroměříže schválili koupi pozemků ve vážanské cihelně. „Díky tomu budeme mít na dění v cihelně přímý vliv a budeme tak moci lépe ochránit obyvatele Vážan i sídliště Zachar před případným návozem nebezpečných látek,“ uvedl starosta Jaroslav Němec (nezávislý). Koupí se již dříve zabývali radní města, kteří doporučili zastupitelům její schválení.

Kroměříž: Město koupí pozemky v cihelně, nechce zde nebezpečné látky
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

Město dosud vlastní jen pozemky okolo bývalého dobývacího prostoru. Nyní se dohodlo s občanem, kterému patří ideální polovina dvou pozemků o celkové výměře necelých 8000 metrů čtverečních. Domluvená kupní cena je 800.000 korun. Zastupitelé schválili i koupi dvou menších pozemků o celkové rozloze přes 300 metrů čtverečních, které městu nabídla jejich soukromá majitelka. Radnice za ně zaplatí 70.000 korun.

Těžba ve vážanské cihelně byla ukončena v roce 1996. Majitel větší části pozemků v areálu se již v minulosti pokoušel zavézt jej látkou Otosan, což se setkalo s nevolí veřejnosti. Nyní společnost Biotrend Morava z Přerova hodlá navážet do prostor vážanské cihelny zemní jílovitý materiál Prestab a doplňkově ještě recyklát. Občané Vážan i přilehlého sídliště Zachar se stejně jako vedení města a další zastupitelé vyjádřili proti tomu. Zástupce investora měl záměr prezentovat v květnu na zastupitelstvu, z něhož se ale omluvil.

Zastupitelstvo Kroměříže již dříve přijalo usnesení, že prostor by se neměl zavážet jiným než inertním materiálem. Lidé v diskusi na květnovém zastupitelstvu vyjádřili obavy z toho, že v Prestabu je řada nebezpečných látek, které mohou způsobit poškození zdraví. Upozornili také na to, že látka je prašná a údajně zamoří město i jeho okolí. Biotrend Morava chce do cihelny navézt celkem 290.000 metrů krychlových materiálu. Prestab vyrábí přerovská firma Precheza, která je součástí koncernu Agrofert.

Prestab vyrábí přerovská firma Precheza, která je součástí koncernu Agrofert. Prestab je v podstatě průmyslový sádrovec s obsahem sloučenin železa, který vzniká z výroby titanové běloby. Výrobek má atest, je definovaný jako stavebně technologický materiál pro technickou rekultivaci výsypek, povrchových dolů, zbytkových jam po těžbě užitkových nerostů, odkališť nebo skládek. Je to polotuhá až mazlavá hmota černozelené barvy, která vlivem vzdušné oxidace mění barvu na rezavou. Materiál podle dokumentace nezapáchá, je chemicky stabilní, nedráždí kůží ani dýchací cesty a nebyly pozorovány ani další negativní účinky.

O stavebním povolení rozhodne Obvodní báňský úřad v Brně, město Kroměříž by mělo být účastníkem řízení. Podle starosty radnice hodlá na prvním místě dbát na bezpečnost a ochranu obyvatel i životního prostředí.

Biotrend Morava v dopise zaslaném městu uvedla, že záměr zajistí stabilitu a bezpečnost tělesa skládky Zachar a bývalou cihelnu přetvoří do podoby veřejně přístupného rekreačně edukativního prostoru se zelení, městským mobiliářem i přírodními biotopy. Materiál by firma chtěla vozit polními cestami za výzkumným ústavem v době od 5:00 do 14:30. Denně by se mělo jednat o 15 vozidel, která by do bývalé cihelny jezdila po dobu čtyř let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

22:28 Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

Experti na školství vyrazili za inspirací do holandských škol. Třicet osm zástupců škol z celého Čes…