Kroměříž: Město se ohrazuje proti lživé reportáži TV Prima o dotaci na seďárnu

4. 2. 2019 19:33

Radnice se ohrazuje proti lživé reportáži, kterou televize Prima odvysílala ve čtvrtek v kauze seďárny pro lidi bez domova. Její provozovatel, obecně prospěšná společností Astras, žádá město o dotaci 60.000 korun na celoroční provoz seďárny. Radní doporučili zastupitelům schválit dotaci 30.000 korun s tím, že město má zájem na provozu seďárny jen na zimní měsíce. Astras se v reakci na toto doporučení podle televize rozhodl seďárnu zrušit. O přidělení či nepřidělení dotace i o její případné výši bude přitom rozhodovat až zastupitelstvo 7. února.

Kroměříž: Město se ohrazuje proti lživé reportáži TV Prima o dotaci na seďárnu
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

„Televize však v reportáži hovoří o tom, že „seďárna nedostala od města potřebnou dotaci na provoz“. Paní redaktorka Martina Julinová také uvádí, že „vedení města se ale rozhodlo přispět částkou 30.000 korun, která je podle něj odpovídající“. A že peníze prý měly pokrýt náklady od listopadu do března. Nic z toho není pravda. O dotaci budou rozhodovat zastupitelé, což jsem já i tiskový mluvčí paní Julinové opakovaně sdělili. A 30.000 korun má podle radních pokrýt náklady od ledna do března letošního roku. I tuto informaci jsem paní redaktorce řekl,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Přestože štáb televize Prima strávil v jeho kanceláři zhruba půl hodiny a byl se situací podrobně obeznámen, v reportáži městu v podobě vyjádření místostarosty Peštuky věnoval jedinou větu, ve které město pouze deklaruje zájem řešit situaci bezdomovců za tuhé zimy a mrazů.

„Považuji reportáž televize Prima za manipulativní. Paní redaktorka městu nedala odpovídající prostor k vyjádření. Reportáž vyznívá tak, že je nám situace bezdomovců lhostejná a že seďárnu nechceme. Opak je pravdou. Reportáž především ale ignorovala základní fakt, že o dotaci bude zastupitelstvo teprve rozhodovat. Žádný dopis ohledně dotace na seďárnu nebyl dosud společnosti Astras odeslán,“ dodal Peštuka. Podle něj ale nese vinu i společnost Astras. „Ruší seďárnu, aniž by počkala na rozhodnutí města a aniž by s městem komunikovala. Vzkazuje nám to přes média.Považuji tento postup přinejmenším za zvláštní,“ doplnil Peštuka.

Město přitom společnost Astras dlouhodobě podporuje. Sídlí v městských prostorách, loni jí radní snížili nájemné z 250.000 korun ročně na 125.000 korun. Radnice loni navíc společnosti Astras schválila dotaci 143.000 korun na provoz azylového domu, nízkoprahového denního centra a noclehárny. Na letošní rok rada doporučila zastupitelstvu, aby pro Astras schválilo dotaci 145.000 korun na azylový dům a nízkoprahové denní centrum. K tomu rada doporučila schválit 30.000 korun na seďárnu. Noclehárna od ledna 2019 nefunguje, o jejím zrušení navíc Astras město předem neinformoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Šatny pro děti u bazénu jsou komfortnější a barevnější

21:10 Kroměříž: Šatny pro děti u bazénu jsou komfortnější a barevnější

Nejmenší návštěvníci plaveckého bazénu v Obvodové ulici mohou využívat nově zvelebené šatny. „Jedná …