Kroměříž: Obyvatelé Vážan i vedení města odmítají navážení látky Prestab do cihelny

12.05.2018 15:53

Kroměřížské zastupitelstvo projednávalo ve čtvrtek záměr společnosti Biotrend Morava z Přerova, která hodlá navážet do prostor vážanské cihelny zemní jílovitý materiál Prestab a doplňkově ještě recyklát.

Kroměříž: Obyvatelé Vážan i vedení města odmítají navážení látky Prestab do cihelny
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

Občané Vážan i přilehlého sídliště Zachar se stejně jako vedení města a další zastupitelé vyjádřili proti tomuto záměru. Zástupce investora, který byl na zastupitelstvo pozvaný, se omluvil a nedorazil

„Varianta s touto látkou se nám ve vedení města nelíbí,“ uvedl starosta Jaroslav Němec (nezávislý). Podle zastupitele Richarda Kremla (Zdravé Kroměřížsko) by se do cihelny nemělo navážet nic. „Měli bychom zachovat její status quo, držet cesty a pozemky, abychom to investorovi neumožnili. Rozumné rekultivaci se ale nebráním,“ uvedl Kreml. Zastupitel KSČM Jaroslav Adamík připomněl, že zastupitelstvo již dříve přijalo usnesení, že prostor by se neměl zavážet jiným než inertním materiálem.

Lidé i zastupitelé v diskusi zmínili podobný záměr, kdy se cihelna měla zavážet látkou Otosan. Podle Lenky Krybusové ze sídliště Zachar není ani zavážení cihelny Prestabem bohulibým záměrem. Podle ní je v něm řada nebezpečných látek, které mohou způsobit poškození zdraví. Upozornila také na to, že Prestab je prašný a údajně zamoří město i jeho okolí. „Převýší zájem soukromé společnosti zájem obyvatel města?“ ptala se Krybusová.

Biotrend Morava chce do cihelny navézt celkem 290.000 metrů krychlových materiálu. Prestab vyrábí přerovská firma Precheza. Je to v podstatě průmyslový sádrovec s obsahem sloučenin železa, který vzniká z výroby titanové běloby. Výrobek má atest, je definovaný jako stavebně technologický materiál pro technickou rekultivaci výsypek, povrchových dolů, zbytkových jam po těžbě užitkových nerostů, odkališť nebo skládek. Je to polotuhá až mazlavá hmota černozelené barvy, která vlivem vzdušné oxidace mění barvu na rezavou. Materiál podle dokumentace nezapáchá, je chemicky stabilní, nedráždí kůží ani dýchací cesty a nebyly pozorovány ani další negativní účinky.

O stavebním povolení rozhodne Obvodní báňský úřad v Brně, město Kroměříž by mělo být účastníkem řízení. Podle starosty město hodlá na prvním místě dbát na bezpečnost a ochranu obyvatel i životního prostředí.

Těžba ve vážanské cihelně byla ukončena v roce 1996. Biotrend Morava v dopise na radnici uvedla, že záměr zajistí stabilitu a bezpečnost tělesa skládky Zachar a bývalou cihelnu přetvoří do podoby veřejně přístupného rekreačně edukativního prostoru se zelení, městským mobiliářem i přírodními biotopy. Materiál by firma chtěla vozit polními cestami za výzkumným ústavem v době od 5:00 do 14:30. Denně by se mělo jednat o 15 vozidel, která by do bývalé cihelny jezdila po dobu čtyř let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Proč jste jako jiní neodpověděli na otázky týkající se svobody projevu?

https://beta.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prekvapeni-ze-SPOLU-Vondra-zaslal-odvaznou-odpoved-Muze-mit-dohru-755196. Je to proto, že máte máslo na hlavě, protože jste to hlavně vy, kdo tu chce omezit svobodu slova - vy to tedy nazýváte boj s dezinformacemi, ale přitom ani nejste schopni definova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přerov: Dešťová zahrada se otevřela veřejnosti, zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

10:23 Přerov: Dešťová zahrada se otevřela veřejnosti, zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Dešťová zahrada – ráj pro lidi, zvířata i rostliny. Vodní prvky, které potěší zejména děti. Budky pr…