Lanškroun: Po Rybniční už brzy komfortně a bezpečně

28.05.2017 12:45

Nová silnice, zvláště upravená pro vyšší bezpečnost provozu, mlatová stezka pro pěší se šesti lavičkami, parkování pro více než čtyři desítky automobilů a zbrusu nové veřejné osvětlení LED svítidly - taková bude už koncem roku místní komunikace a oblíbená spojnice ve směru z centra města kolem Krátkého rybníka k Dlouhému rybníku.

Lanškroun: Po Rybniční už brzy komfortně a bezpečně
Foto: lanskroun.eu
Popisek: Renesanční radnice v Lanškrouně
reklama

Město si od investice ve výši cca 6 miliónů korun slibuje vyšší bezpečnost místních obyvatel i turistů. S rekonstrukcí silnice a souvisejícími pracemi spojenými s výměnou kanalizace začnou dodavatelé pravděpodobně už letos na konci srpna.

„Rekonstrukce silnice a zásah do přiléhající části zeleně podél rybníka je citlivou záležitostí. Proto jsme svolali veřejné projednání, pozvali obyvatele těchto míst k diskuzi a podrobně jsme vysvětlili náš záměr. Na podněty občanů jsme stačili včas reagovat a projekt ještě upravit,“ uvedl starosta Radim Vetchý. Přiblížil, že se jednalo například o vyřešení parkování před budovou Českého rybářského svazu, místní organizace Lanškroun, napřímení u křižovatky s ulicí Franze Kafky, doplnění dvou parkovacích míst a lavičky se stolem na křižovatce s ulicí Jilemnického.

Zachovali jsme letitý topol

Zásah do zeleně svěřilo vedení města zkušeným odborníkům. „Postupovali jsme podle studie zahradní architektky Hany Hanyšové, jejíž záměr odsouhlasili členové komise životního prostředí,“ uvedl starosta Radim Vetchý. Třiatřicet méně hodnotných dřevin, především jabloní, jeřábů, třešní či ořešáků nechalo město odstranit, naopak ponechalo hodnotné vzrostlé stávající stromy, které odborníci na začátku jara ošetřili řezem. „Zachovali jsme i topol černý s kmenem o obvodu 472 centimetrů. Výsledek ultrazvukového vyšetření kmene stromu potvrdil jeho bezpečnost,“ dodal starosta.

„Některé jiné dřeviny z  Rybniční jsme nechali přesadit do jiných lokalit. Například kaštanovník najdete v Mateřské škole Na Výsluní, katalpa je zasazena u křižovatky ulic Opletalova a Seifertova a turecká líska zdobí Zborovskou ulici,“ uvedl Aleš Dřímal z odboru ochrany přírody a krajiny městského úřadu.

Bezpečnost chodců i turistů a parkování místních usedlíků

„Na doporučení občanů jsme ještě zakomponovali úpravy ploch pro lavičky a odpadkové koše a trasu stezky pro chodce v místě sběrného místa odpadu,“ uvedl Jiří Zatloukal z odboru a záležitost více přiblížil: „Oproti dřívějšímu návrhu se stezka přiblížila komunikaci tak, aby si plánovaný přístřešek sběrného hnízda „nepřekážel“ s vrchním vedením nízkého napětí a abychom co nejméně zasahovali do cizích pozemků. Doplnili jsme také dvě parkovací stání a v celém úseku Rybniční ulice je nyní 46 parkovacích míst s pevnou dlažbou.“

Město ještě usiluje o bezúplatný převod pozemku, na kterém si lidé v místech mezi hrází Krátkého rybníka a ulicí Dvořákova po desítky lety vyšlapávali pěšinu. Zkracovali si tak cestu z této části města do průmyslové a nákupní zóny. „Stav pěšiny je neutěšený a občané právem poukazují léta na její nebezpečná místa. Pozemek patří státu a už jsme zahájili příslušné kroky. Pokud se nám podaří parcelu od příslušeného úřadu vykoupit, stezku upravíme a rovněž ji vybavíme osvětlením,“ uvedl starosta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Litoměřice: Lékařskou pohotovost pro děti zajistí v některých dnech Roudnice

6:32 Litoměřice: Lékařskou pohotovost pro děti zajistí v některých dnech Roudnice

V některých dnech letošního roku opět nebude dětská lékařská pohotovostní služba (LPS) v okrese Lito…