Kůrovec je rozšířen prakticky ve všech katastrech Turnovska. V loňském roce bylo kůrovcem na Turnovsku napadeno cca 1700 m3 smrkového dřeva. Na začátku roku 2016 bylo ještě nezpracováno, případně nově objeveno 500 m3 kůrovcového dřeva. Zvýšený stav kůrovce upozorňuje na možnost, že v roce 2016 může dojít k plošné kalamitě v místech smrkových porostů.
Zabránit šíření kůrovce lze pouze pečlivou prevencí, která spočívá ve včasném a důsledně pravidelném vyhledávání a asanaci napadených stromů i pro kůrovce atraktivního dříví, jako jsou smrkové polomy a silnější, v lese ponechané zbytky po těžbě. Asanace se provádí pokácením napadených stromů a jejich vyvezením od smrkových porostů na vzdálenost minimálně 500 m, nebo odkorněním či chemickou asanaci.
Při realizaci asanace je třeba spolupracovat s odborným lesním hospodářem
Z uvedených důvodů Městský úřad Turnov, státní správa lesů, vyzývá vlastníky smrkových porostů, aby co nejdříve provedli kontrolu ve svém lese a tuto kontrolu po 10 až 14 dnech opakovali.
Smrkový kůrovcový strom lze rozpoznat podle výskytu drtinek (drobných pilin) na patě stromu a ronění pryskyřice v okolí závrtů v kůře. U tohoto stromu následně žloutne, usychá a opadává jehličí a začne opadávat kůra. Nebezpečné z hlediska šíření kůrovce nejsou staré souše. Při zjištění kůrovce ve svém lese je potřebné v ochraně lesa postupovat v souladu s platnými předpisy a spolupracovat při realizaci asanace a ochranném opatření s místně příslušným odborným lesním hospodářem, kterého zde převážně vykonává místně příslušný revírník Lesů ČR. V zájmu vlastníka lesa je potřebné upozornit i na kůrovcové stromy v sousedním vlastnictví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV