Liberec: Malá výstavní síň rozšiřuje zorné pole

18.02.2019 10:51

Malá výstavní síň zve na další zajímavou výstavu. Od pátku představuje kinetické malby Jakuba Roztočila a objekty Magdalény Roztočilové. Společná výstava manželského páru potrvá v městské galerii do 24. března.

Liberec: Malá výstavní síň rozšiřuje zorné pole
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Za město Liberec, které výstavu nazvanou Zorné pole pořádá, se vernisáže zúčastnil náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

„Úvodní letošní výstava v Malé výstavní síni je znovu velmi atraktivním průhledem do světa moderního umění. Jakub a Magdaléna Roztočilovi jsou navíc prvním manželským párem, který v galerii souběžně vystavuje část svého díla. Tím MVS vlastně podrobujeme dalšímu z mnoha experimentů, co všechno tento malý prostor ještě snese. A příznivcům umění zároveň vzkazujeme: očekávejte, že každá letošní výstava bude naprosto originální,“ uvedl náměstek primátora Ivan Langr.

Jakub Roztočil pochází z Turnova a je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, ateliéru Monumentální tvorby profesora Aleše Veselého. Zajímavostí je, že jeho díla vznikají nanášením vrstvy barev na rotující plátna autorsky sestrojeným mechanismem. Kinetické soukolí v závislosti na hudebním rytmu generuje takzvanou vizuální syntézu, tedy grafický zápis harmonizovaného vztahu různě prolínajících se vibrací.

Volný vstup je možné využít každý čtvrtek

„Jedná se o jakýsi kladkostroj, na kterém je horizontálně upevněno otáčející se plátno. Nad tím osciluje rameno, na kterém jsou hadičky, z nichž kape zředěná akrylová barva,“ vysvětlila kurátorka výstavy Jitka Mrázková. „Autor se pokouší svým dílem evokovat pocit pátrání po základních elementárních otázkách souvisejících se smyslem naší existence v nám daném časoprostoru,“ doplnila.

Magdaléna Roztočilová prošla studiem malby a sochy rovněž na AVU pod vedením Jaroslava Róny. Je zakládající členkou studia Prám, v němž se věnuje vlastní volné tvorbě a realizuje sochařské zakázky. Tematicky se ve své tvorbě zabývá především ztvárněním člověka a reprezentací jeho myšlenkových procesů ve formě fyzického těla. Zásadní je pro ni nejen tvar a hmota, ale i barva a materiál.

Malá výstavní síň sídlí na náměstí Dr. E. Beneše 2/10 a pro návštěvníky je otevřena každý den mimo pondělí. Základní vstupné činí 20 korun, snížené polovinu (senioři nad 60 let, děti od 6 do 15 let, zdravotně postižení) a školní skupiny mají vstup zdarma. Volný vstup je možné využít také každý čtvrtek a při zakoupení jakékoli prohlídky realizované Městským informačním centrem Liberec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Zaměstnanci úřadu obstarali nadílku handicapovaným dětem

21:10 Kroměříž: Zaměstnanci úřadu obstarali nadílku handicapovaným dětem

Mikulášské balíčky pro osm desítek dětí ze Základní školy a Mateřské školy Kroměříž, F. Vančury byly…