Liberec: Město uspělo s kasační stížností na postup soudu

12.03.2019 13:59

Nejvyšší správní soud po přezkoumání zrušil usnesení krajského soudu o bezvadnosti návrhu přípravného výboru na konání místního referenda – tedy jeden z rozsudků, který loni v září odsoudil město Liberec ke konání místního referenda ve stejném termínu spolu s komunálními volbami.

Liberec: Město uspělo s kasační stížností na postup soudu
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Tématem konání říjnového veřejného referenda, s pěti otázkami, se liberecký magistrát zabýval ode dne podání návrhu na jeho konání, tedy od 27. července 2018. V ten den doručil přípravný výbor na Magistrát města Liberec návrh na konání místního referenda. Magistrát poté, v zákonné patnáctidenní lhůtě, přezkoumal všech 8652 podpisů.

„K uskutečnění referenda bylo zapotřebí, aby byl návrh podpořen 7 977 oprávněnými osobami. Tedy osobami s trvalým pobytem v Liberci a způsobilostí účastnit se voleb do zastupitelstva obce,“ popisoval tehdy k tématu tajemník libereckého magistrátu Martin Čech.

Úředníci magistrátu v souladu se zákonem o místním referendu pečlivě návrh posoudili a došli k závěru, že mimo dalších vad, kterými návrh trpěl, tak z celkového počtu 8652 odevzdaných podpisů bylo 3183 chybných. „To znamená, že vykazovaly různé vady. U 233 podpisů šlo o duplicitu, dále 56 podpisů nezletilých osob, 550 osob s trvalým pobytem mimo Liberec, jiný trvalý pobyt uvedlo 769 lidí, chybné jméno bylo uvedeno u 275 osob a chybné příjmení u 273, chybné datum narození napsalo 267 podepsaných, 89 podepsaných byli cizinci, 172 nečitelných, 498 osob neexistovalo vůbec a dokonce jeden podpis osoby, která je pět let po smrti,“ vyjmenovával dále tajemník úřadu Martin Čech.

Následovala výzva k odstranění nedostatků návrhu. Přípravný výbor výzvu obdržel 17. srpna 2018. Po dvojím nahlédnutí zmocněnce přípravného výboru do spisu k Referendu byl návrh částečně doplněn. 27. srpna podává přípravný výbor na statutární město Liberec žalobu s tím, že návrh nemá nedostatky. 11. září pak soud vydává usnesení o bezvadnosti návrhu. „Přípravný výbor nedoplnil žádné podpisy. Zmocněnec opravil pouze dvě vady, třetí vadu týkající se podpisů ignoroval. Soud se chybnými podpisy nezabýval a v době, kdy magistrát přezkoumával úplnost návrhu, předčasně rozhodl o bezvadnosti návrhu – tedy že návrh na vypsání referenda je platný“ vysvětluje tajemník magistrátu Martin Čech. Proti tomuto rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem podal Magistrát města Liberec kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, který dal za pravdu magistrátu a rozsudek krajského soudu zrušil.

„Druhá kasační stížnost, kterou uplatnil magistrát u Nejvyššího správního soudu v Brně, a to na vyhlášení místního referenda krajským soudem, zatím stále trvá a jsme přesvědčeni, že i v tomto nám dá nejvyšší správní soud za pravdu,“ uzavírá tajemník Martin Čech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno: Díky projektům zaměřeným na děti, seniory a bezpečnost v bytových domech se snižuje kriminalita

14:51 Brno: Díky projektům zaměřeným na děti, seniory a bezpečnost v bytových domech se snižuje kriminalita

Město podporuje aktuální úspěšné projekty, pomocí kterých se v Brně daří předcházet kriminalitě. Rad…