Liberec: Modernizace polského úseku železničního spojení z Liberce do Žitavy

31. 10. 2019 9:16

Političtí zástupci okresu Zhořelec, Libereckého kraje a zemského okresu Görlitz, měst Bogatyně, Žitava, Hrádek nad Nisou a dopravních svazů ZVON (Horní Lužice – Dolní Slezsko) a KORID LK podepíší v sobotu 2. listopadu 2019 u příležitosti oslav 160. výročí železničního spojení Liberec–Žitava společné prohlášení. Připomenou v něm svým národním vládám, že je třeba se co nejdříve shodnout na vyřešení opravy 2,7 kilometru dlouhého polského úseku na této trase.

Liberec: Modernizace polského úseku železničního spojení z Liberce do Žitavy
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec
reklama

Úsek dlouhý zhruba 2,7 kilometru se nachází v tak špatném stavu, že tudy vlaky mohou projíždět rychlostí maximálně 40 km/h. Pro zlepšení obsluhy polského území by bylo přínosné vybudovat novou zastávku v obci Porajów.

„Bohužel jsou stav trasy a dlouhodobé překážky v sanaci důkazem, že také uprostřed Evropy, v Trojzemí, v rámci kterého se spolupracuje na tolika myslitelných úrovních, ještě stále existuje tolik nepochopitelných překážek,“ řekl Thomas Zenker, primátor města Žitavy.

Doba trvání jízdy ze  Žitavy do Liberce se díky pomalé rychlosti přes polský úsek prodlužuje, což s sebou nyní přináší také problémy pro zavedení plánované křižovatky tratí saské sítě SPNV v Žitavě. „S ohledem na skutečnost, že tato trasa představuje velmi důležité spojení v rámci euroregionu, které propojuje Liberecký kraj, ale také polské Krkonoše se saským hlavním městem a německou a evropskou sítí železnic, prosíme polskou centrální vládu, aby přistoupila na nabídku německé a české strany. Po patnácti letech společného soužití v Evropské unii není možné stav železnice považovat za úspěch,“ vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta cíl společného prohlášení.

Úsek trasy mezi Hrádkem nad Nisou a Žitava je již mnoho let předmětem snažení Euroregionu Nisa a okresů a měst na Trojzemí Polsko/Německo/Česká republika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Dětská hřiště jsou otevřená, návštěvníci ale musejí dodržovat omezení

17:39 Kroměříž: Dětská hřiště jsou otevřená, návštěvníci ale musejí dodržovat omezení

Kroměřížská radnice nechala otevřená neoplocená dětská hřiště na území města i místních částí. I na …