Liberec: Řídící výbor IPRÚ by měl mít třináct členů včetně odborníků z řad veřejnosti

19.12.2014 19:46

Noví představitelé statutárních měst Liberce a Jablonce nad Nisou se 17. prosince poprvé sešli nad tématem dokončení Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ) Liberec – Jablonec nad Nisou. Jde o základní rozvojový dokument, který umožní realizaci integrovaných projektů v období 2014 – 2020.

Liberec: Řídící výbor IPRÚ by měl mít třináct členů včetně odborníků z řad veřejnosti
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Jednání primátorů Tibora Batthyányho a Petra Beitla spolu s náměstky pro rozvoj Janem Korytářem a Lukášem Pletichou se zúčastnili také odborníci z patřičných odborů, a to s cílem seznámit všechny zúčastněné s aktuální fází přípravy IPRÚ. „Shodli jsme se, že obě strany by měly co možná nejdříve odsouhlasit návrh Memoranda o spolupráci na přípravě IPRÚ,“ uvedl primátor Liberce Tibor Batthyány. Finální znění deklarace společných zájmů statutárních měst při přípravě na nové programovací období EU by zastupitelstva Liberce i Jablonce nad Nisou měla schvalovat hned v lednu příštího roku.

Ze středečního jednání dále vyplynulo, že je potřeba specifikovat tři až čtyři základní témata, na která se při čerpání evropských dotací soustředit a řeč přišla také na rozdělení financování rozvojového dokumentu. Jednou z možností je rozdělit jej podle poměru obyvatelstva. V takovém případě by Liberec zaplatil dvojnásobek toho, co Jablonec nad Nisou (poměr 2:1).

V lednu pak budou obě města nominovat členy do Řídícího výboru IPRÚ. „V tomto případě bude Liberec nominovat pět svých zástupců a Jablonec nad Nisou čtyři. Další čtyři členové pak vzejdou z odborníků z neziskového sektoru, akademické půdy či hospodářské komory,“ konstatoval primátor Tibor Batthyány s tím, že dva z pěti zástupců statutárního města Liberec by měli být politici a zbylí tři odborníci, kteří již mají zkušenosti s evropskými dotacemi.

K dosavadní pracovní verzi IPRÚ již padlo více než 400 připomínek. Bude nutné zřídit pracovní skupiny a vrátit se k revizi strategického zaměření a k návrhové části. Kromě toho bude nutné IPRÚ zrevidovat s ohledem na aktualizovanou metodiku. Podle náměstka primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jana Korytáře chce mít město proces přípravy IPRÚ a potenciální využití cca 2 miliard evropských dotací maximálně pod kontrolou, a proto by některé práce, které dosud zastávaly externí firmy, měly přejít zpět na město. Z toho důvodu bude s přípravou projektu IPRÚ pomáhat nový stálý zaměstnanec Magistrátu města Liberec. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: liberec.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Kříž v Lučanské ulici opět září

22:28 Jablonec nad Nisou: Kříž v Lučanské ulici opět září

U ošetřeného jasanu v Jabloneckých Pasekách je nyní opravený křížek. Zatímco strom loni nechal odbor…