Liberec: Severočeské muzeum ukáže zrestaurovanou Meltzerovu vitráž Madona s dítětem

09.08.2019 20:32

Desetitisíce předmětů má ve svých sbírkách Severočeské muzeum v Liberci. Mnoho jich získalo darem. Ale jenom jeden jediný z nich nese jmenovité věnování. Je to novorenesanční vitráž Madona s dítětem, zhotovená speciálně pro Severočeské muzeum v roce 1890. Protože se objeví v nově připravovaných expozicích uměleckých řemesel Severočeského muzea po jeho znovuotevření v roce 2020, dočkala se restaurátorského zákroku.

Liberec: Severočeské muzeum ukáže zrestaurovanou Meltzerovu vitráž Madona s dítětem
Foto: muzeumlb.cz
Popisek: Seberočeské muzeum Liberec

Prošla rukama zkušeného a mimořádně citlivého restaurátora Davida Roskovce z Hrubé Horky u Železného Brodu, který už v předcházejících letech vrátil původní krásu jedné gotické a čtyřem renesančním vitrážím z muzejních sbírek.

„Výroba vitráží má v našem kraji hlubokou tradici. Nemohly proto v běhu času Severočeské muzeum minout. Je skvělé, že máme v kraji restaurátora, který se tomuto umění věnuje. A nechybí tu ani tvůrci nových vitráží,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V naznačeném architektonickém rámu dominují postavy sedící Panny Marie a stojícího Ježíška s lilií v levé ruce. V dolní části figurální vitráže se nachází mezi dvěma postavami troubících andílků medailon s nápisem, který připomíná, že tuto vitráž věnoval v roce 1890 tehdejšímu Severočeskému průmyslovému muzeu Karl Meltzer, majitel a vedoucí „první české malírny uměleckého skla ve Skalici“.

„Každá restaurátorská akce přispívá k důkladnému poznání konkrétního díla, a to nejenom po stránce umělecké, ale též technické. Z dnešního pohledu je překvapivé, kolik druhů skel a použitých technik se i na této poměrně malé vitráži s rozměry 61x36 centimetrů nachází,“ řekl Oldřich Palata, historik umění a kurátor Severočeského muzea.

Zásluhou znamenité restaurátorské práce budou mít návštěvníci libereckého muzea příležitost zhlédnout vitráž Madona s dítětem tak, jak ji viděli jejich předchůdci před sto třiceti lety. A to samo o sobě nabízí vedle estetického zážitku též zajímavý bonus navíc.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Písek: Na náplavce začaly vyrůstat první dvě sochy z písku

7:04 Písek: Na náplavce začaly vyrůstat první dvě sochy z písku

Sochaři začali ve středu pracovat na prvních dvou obřích pískových sochách. Ráno nákladní auto přive…