Liberec podporuje technické vzdělávání

08.02.2017 10:05 | Zprávy

Svaz průmyslu a dopravy ČR zorganizoval další setkání významných firem se zástupci Libereckého kraje, města Liberec a řediteli středních škol, aby společně diskutovali otázku rozvoje technického vzdělávání a úlohy obou samospráv. Šlo o již druhou schůzku za posledních 12 měsíců. Za město Liberec se zúčastnil náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr, jehož rezort na první schůzku reagoval spuštěním pilotního projektu kariérového poradenství na ZŠ Česká a ZŠ Kaplického a také koncepčním materiálem, který libereckým základním školám rozvoj technického a přírodovědného vzdělávání identifikuje jako jeden z osmi cílů.

Liberec podporuje technické vzdělávání
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Pokud rezortu vyjde projekt z OPVVV Férové školy v Liberci, zavede město od příštího roku kariérové poradenství na všech školách. „Zásadní je pro nás to, aby děti už na základní škole poznaly, jak vypadá moderní živý provoz, a seznámily se se základními profesemi. To může být pro řadu z nich impulz směřovat se na technické střední školy. Pracujeme také na vzniku dílenské akademie v areálu bývalých LVT, kde školy najdou zázemí pro praktickou výuku technických předmětů a manuální zručnost žáků, protože klasické dílenské prostory ze škol prakticky vymizely,“ řekl náměstek Ivan Langr.

Zástupci Libereckého kraje, mezi kterými nechyběl hejtman Martin Půta, prezentovali stav školství na středních školách a zmínili alarmující nedostatek technicky vzdělaných absolventů. Ten je dán i nepříznivým demografickým vývojem posledních let. Kraj se snaží již od roku 2010 motivovat ke studiu nedostatkových oborů stipendijním programem, který rozšiřuje i o další obory. Postupně se do něj s finanční podporou zapojují i zaměstnavatelé.

Regionální manažerka pro Liberecký a Královehradecký kraj Naděžda Vojtíšková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR představila aktivity, kterými místní regionální zastoupení pomáhá k podpoře technického vzdělávání. Ve spolupráci s Czechinvestem od poloviny roku 2016 pořádá exkurze pro žáky SŠ, postupně ve všech okresech kraje, a plánuje rozšířit tuto aktivitu i pro žáky ZŠ. Již delší dobu jednáme s krajem o vytvoření databáze pro vzájemné provázání firem a škol, která by obsahovala kontakty na firmy nabízející školám exkurze. „Školy by tak měly možnost, v návaznosti na probírané učivo, vybrat si z nabídky exkurzí dle vlastního uvážení. A díky možnosti komunikace s konkrétní kontaktní osobou přizpůsobit exkurzi věku žáků, možnostem firmy,“ uvedla Naděžda Vojtíšková s tím, že spuštění této aplikace bylo Libereckým krajem slíbeno do dubna 2017 webových stránkách EDULK.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Proč odmítáte zveřejnit celou vaší bakalářskou práci?

A jak je možné, že k ní vůbec není veřejný přístup? To by přeci měl být, a to u všech prací nejen vašich a těch bakalářských. A na jaké škole jste vystudovala magistra? Co vím, tak školu, na které jste dělala bakaláře ministerstvo zrušilo

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo: Základní škola získala dotaci 30 milionů na rozsáhlou modernizaci

22:42 Znojmo: Základní škola získala dotaci 30 milionů na rozsáhlou modernizaci

Základní škola náměstí Republiky uspěla se svou žádostí o dotaci v rámci Integrovaného regionálního …