Liberec získá císařská privilegia a oživí Golema

09.08.2020 8:38

Tradiční historický jarmark před libereckou radnicí se tentokrát uskuteční uprostřed srpna. Původní letošní termín v červnu zhatila koronavirová pandemie. Poprvé se Liberecký jarmark konal v roce 2000. Už tehdy přilákal tisíce lidí.

Liberec získá císařská privilegia a oživí Golema
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec
reklama

V sobotu 15. srpna dopoledne přijede císař Rudolf II. udělit městu právo užívat městský znak a pečeť a také právo pořádat trhy. Na náměstí k radnici se vrátí po dvaceti letech také Golem. Oživení legendární postavy proběhne v sobotu večer. Dvoudenní program pak bude nejenom na náměstí u radnice, ale také v přilehlé Kostelní ulici. „Císař Rudolf II. Habsburský se svým kancléřem nepřijedou lid města jen pozdravit, jejich cesta do Liberce má hlubší význam. Listinu s udělením práv Liberci užívat městský znak, městskou pečeť a práva pořádat jarmarky předají městské radě,“ popisuje členka Rady města Liberce Petra Břeňová.

Během dvou dnů návštěvníci uvidí vystoupení kejklířů, šermířů, tanečníků i divadélek pro děti. Nebude chybět staročeské tržiště s prodejci v dobových kostýmech, ohňová show, souboj rytířů nebo alchymistická dílna. Zpestřením sobotního programu bude koncert barokních a rockových hitů v podání Adama Malíka z Čechomoru a Musici Boemi a také večerní show pro Rudolfa II. a velkolepé oživení Golema a zrození Sirael. Nedělní program pak bude obohacen o kuchařskou show šéfkuchaře Roberta Sklenáře, který v pravé poledne uvaří menu pro císaře Rudolfa II.

plakát

„U trhovců bude k mání tradiční keramické a proutěné zboží, dřevěné loutky a meče, šátky, šperky, výrobky z pedigu a návštěvníci také uvidí ukázky tradičních řemesel jako bednářství, kolovrátek, hrnčířství, kovářství a další řemesla. Chuťové buňky zase potěší domácí koláčky, bramborové placky, sýry, klobásky nebo třeba medovina a pivo lokálních pivovarů,“ uvádí ředitel pořadatelské společnosti Elset Michal Buzek.

Další Liberecký jarmark se bude konat až za dva roky. Příští rok jej vystřídají stejně atraktivní Valdštejnské slavnosti, které pořádá Frýdlant v Čechách na různých místech ve městě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubice: Radnice chystá další online debatu o Červeňáku

14:51 Pardubice: Radnice chystá další online debatu o Červeňáku

Ke konci loňského roku město uspořádalo několik online veřejných setkání, která se týkala budoucnost…