Litoměřice: Gripeny uctily památku generála Františka Chábery

03.11.2019 16:07

Včera v 15 hodin zaburácely nad litoměřickým hřbitovem dvě nadzvukové stíhačky Gripen. Letci z 211. taktické letky z Čáslavi uctili památku generálmajora Františka Chábery, čestného občana města Litoměřice.

Litoměřice: Gripeny uctily památku generála Františka Chábery
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice
reklama

Na hrdinu, který ve II. světové válce bojoval za svou vlast, přišlo zavzpomínat mnoho obyvatel Litoměřic společně s vedením radnice a litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem. Pietní akt také připomněl blížící se Den válečných veteránů a Památku zesnulých.

Biskup Jan Baxant i starosta Ladislav Chlupáč se během svých proslovů shodli na tom, že největším darem je položení života za druhé. "Ne nadarmo je František Chabera čestným občanem Litoměřic," konstatoval u hrobu generála Chábery starosta Chlupáč, který zároveň ocenil i velkou účast občanů na pietním aktu. "Všem přítomným patří velký dík," ocenil starosta.

František Chábera byl letcem jednotek RAF (Royal Air Force). Místo poděkování se však po skončení války dočkal žaláře a dlouhodobé perzekuce ze strany komunistického režimu. Rehabilitován byl až po sametové revoluci roku 1989. Dne 21. října to bylo již 20 let, co nás František Chábera opustil. Jeho jméno nese 211. taktická letka a litoměřický most přes řeku Labe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrudim: Dětská hřiště zůstávají otevřená

16:43 Chrudim: Dětská hřiště zůstávají otevřená

Dětská hřiště v tuto chvíli město neuzavírá. Pohyb venku na čerstvém vzduchu a na sluníčku je důleži…