Litoměřice: Trikolora zdobí Mírové náměstí

18. 11. 2019 17:10

Centrum Litoměřic od neděle zdobí nové umělecké dílo. Je jím „vlající“, zhruba 80 centimetrů široká a půl metru vysoká trikolora z bronzu, upevněná na rohu budovy České spořitelny přímo na Mírovém náměstí.

Litoměřice: Trikolora zdobí Mírové náměstí
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Před zraky zhruba 250 lidí byla slavnostně odhalena v průběhu vzpomínkové akce pořádané občanskou iniciativou a městem Litoměřice u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Stalo se tak poté, co se v lidmi zaplněném kostele Všech svatých uskutečnila bohoslužba jako výraz díků za tři desítky let svobody.

„Jde o dar obyvatelům města Litoměřice. Symbolizuje nezávislost a svobodu, za kterou nasazovali lidé nejrůznějšího politického přesvědčení své životy, zdraví i kariéry,“ uvedl dnes jako hlavní řečník shromáždění bývalý disident, mluvčí Charty 77, senátor a současný europoslanec Alexandr Vondra.

Trikolora pochází z dílny litoměřické akademické sochařky Alžběty Kumstátové. S myšlenkou uspořádat sbírku na její pořízení přišel místostarosta Karel Krejza poté, co nezvítězila v městem vyhlášené veřejné soutěži na vytvoření díla ke 100. výročí založení Československé republiky, ale návrh jej zaujal. „Trikolora symbolizuje morální hodnoty, s nimiž se osobně ztotožňuji. Je pro mne čest, že jsem dostala příležitost ji vytvořit,“ uvedla místní sochařka. 

Poté v diskusi vystoupili studenti místního gymnázia, ale i Renata Vášová a Radka Šumerová, které coby přímé účastnice tlumočily poselství organizátorů včerejšího protestu na Letné. Na závěr slavnostního aktu zazněla státní hymna v podání členky pěveckého sboru Cantica Bohemica Petry Jenčkové, kterou zpívalo publikum společně s ní. Následně účastníci zapálili svíčky a položili květiny nejprve u bronzové pamětní desky obětem nedemokratických režimů v podloubí radnice. Poté v průvodu vedeném skauty došli do parku Václava Havla k bustě prezidenta, který národ spojoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrov: Klášterní kostel opět ožije betlémy

19:53 Ostrov: Klášterní kostel opět ožije betlémy

Betlémy či také jesličky, přežívají už tak dlouho, a nejen u nás, ale i za hranicemi. Jejich prvopoč…