Stipendijní program také navazuje na bohatou historickou tradici podpory vzdělanosti v našem městě. On sám se na věhlasné školy dostal přes stipendijní pobyt. Byl držitelem takzvaného Denisova stipendia, které mu umožnilo studovat na univerzitě v Cambridgi. V roce 1938 pak podnikl s manželkou další stipendijní stáž do Ameriky. "Naší vizí je podpořit mladé lidi v jejich studijních aktivitách v zahraničí, kde mohou získat cenné zkušenosti, rozšířit si obzory a navázat mezinárodní kontakty," uvedl starosta města Litomyšle Daniel Brýdl.
Dotační program je určen studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol s trvalým pobytem v Litomyšli a integrovaných obcích ve věku od 15 do 25 let. Program podporuje zahraniční studijní pobyty v délce minimálně 90 dní. Studentka či student, který dotaci získá, by po návratu měl svůj pobyt prezentovat veřejnosti (např. v Lilii, debatou v litomyšlských školách apod.) O stipendium nemůže žádat student, který již čerpá jinou veřejnou podporu (např. program Erasmus). Žádat o stipendium je možné až po návratu ze studijního pobytu.
Příjem žádostí byl zahájen 1. března 2025 a potrvá po celý rok s možností podání nejpozději do 30 dnů od ukončení studijního pobytu. O schválení stipendia rozhodne Rada města Litomyšle do 30 dnů od podání žádosti. Celkový rozpočet programu na rok 2025 bude 180 tisíc Kč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV