Litomyšl: Stipendium Zdeňka Kopala pro studenty, studující v zahraničí

14.03.2025 10:23 | Tisková zpráva

Město Litomyšl vyhlašuje nový stipendijní program "Stipendium Zdeňka Kopala" pro studenty studující v zahraničí. Program je inspirován odkazem litomyšlského rodáka, astronoma Zdeňka Kopala, který se významně prosadil zejména v zahraničí a jehož práce v oboru astronomie a astrofyziky nabyla světového významu.

Litomyšl: Stipendium Zdeňka Kopala pro studenty, studující v zahraničí
Foto: Archiv
Popisek: Litomyšl

Stipendijní program také navazuje na bohatou historickou tradici podpory vzdělanosti v našem městě. On sám se na věhlasné školy dostal přes stipendijní pobyt. Byl držitelem takzvaného Denisova stipendia, které mu umožnilo studovat na univerzitě v Cambridgi. V roce 1938 pak podnikl s manželkou další stipendijní stáž do Ameriky. "Naší vizí je podpořit mladé lidi v jejich studijních aktivitách v zahraničí, kde mohou získat cenné zkušenosti, rozšířit si obzory a navázat mezinárodní kontakty," uvedl starosta města Litomyšle Daniel Brýdl. 

Dotační program je určen studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol s trvalým pobytem v Litomyšli a integrovaných obcích ve věku od 15 do 25 let. Program podporuje zahraniční studijní pobyty v délce minimálně 90 dní. Studentka či student, který dotaci získá, by po návratu měl svůj pobyt prezentovat veřejnosti (např. v Lilii, debatou v litomyšlských školách apod.) O stipendium nemůže žádat student, který již čerpá jinou veřejnou podporu (např. program Erasmus). Žádat o stipendium je možné až po návratu ze studijního pobytu. 

Příjem žádostí byl zahájen 1. března 2025 a potrvá po celý rok s možností podání nejpozději do 30 dnů od ukončení studijního pobytu. O schválení stipendia rozhodne Rada města Litomyšle do 30 dnů od podání žádosti. Celkový rozpočet programu na rok 2025 bude 180 tisíc Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

Co máte furt s tím Eurem?

Proč spíš neřešíte pokles reálných mezd a celkové životní úrovně většiny občanů? Nebo snad tohle vyřeší přijetí Eura? Nebudeme na tom pak spíš ještě hůř?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Fond sociálních služeb na Uherskohradišťsku

7:33 Uherské Hradiště: Fond sociálních služeb na Uherskohradišťsku

Rok od vzniku Fondu sociálních služeb pro správní obvod Uherského Hradiště se ukazuje, že společná i…