„Mám z toho velkou radost, protože se jedná o svazky s velkým historickým i kulturním významem. Jsem rád, že se nám pro ně ve spolupráci s odborníky podařilo zajistit vhodné podmínky. Poděkování také samozřejmě patří i řádu piaristů, kteří nám knihy s ohledem na zachování těchto děl budoucím generacím darovali,“ řekl k návratu knih do piaristické koleje starosta Radomil Kašpar.
Většina svazků pochází z poloviny 17. století, tedy z doby, kdy řád piaristů přišel do Litomyšle. Jejich zaměření je často vědecké. Najdeme mezi nimi řadu děl o astronomii a matematice, ale i díla s náboženskou tématikou. V knižním fondu jsou rovněž vzácné prvotisky i rukopisy. „Svazky byly původně v koleji, na zámku, následně se dostaly do regionálního muzea, ale při rekonstrukci budovy se musely přestěhovat. V uplynulých letech byly v úschově města a s restaurátory jsme pracovali na tom, aby se mohly vrátit zpět do koleje, kde byly před vším tím vynuceným stěhováním,“ uvedl Antonín Dokoupil, vedoucí Oddělení investic MěÚ Litomyšl. O významu knižního fondu pro naši historii svědčí i fakt, že byla nedávno podána žádost na jeho zapsání na seznam movitých kulturních památek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV