Luhačovice: U Šťávnice se přemnožily nutrie

26.01.2023 21:23 | Tisková zpráva

U řeky Šťávnice v Luhačovicích se přemnožila nutrie říční. Tento druh hlodavce svou roztomilostí láká zejména rodiče s dětmi, kteří jej často hladí a krmí. Luhačovická radnice však apeluje na veřejnost, aby tak nečinila. Zvyšující se počet nutrií je totiž značně nežádoucí.

Luhačovice: U Šťávnice se přemnožily nutrie
Foto: luhacovice.cz
Popisek: Lázně Luhačovice

Nutrie říční patří mezi nepůvodní druhy živočichů a její výskyt, nejen na území celé České republiky, je nežádoucí. Její domovinou je Jižní Amerika. Nutrie v našich končinách vytlačují původní druhy živočichů, narušují břehy a hráze vodních toků a nádrží budováním nor a přenášejí nemoci.

Nutrie nemají přirozené nepřátele a vyznačují se velkou množivostí. K tomu přispívá právě krmení zvířat ze strany veřejnosti, ke kterému v poslední době dochází zejména u luhačovické řeky Šťávnice. Město proto vyzývá obyvatele, aby nutrie nekrmili a ani se jich nedotýkali.

Veterináři upozorňují, že nutrie mohou na člověka dokonce zaútočit, když se cítí v ohrožení. Právě kousnutí pak může způsobit bakteriální infekci. „Někdy se však tato výzva setkává i s kritikou veřejnosti, která problematiku nezná, ale zde jde hlavně o prevenci. Roztomile působící zvířátka si na veřejnost zvykla a jsou lákadlem pro rodiče s dětmi, kteří je krmí,“ upozornila tisková mluvčí Luhačovic Hana Srncová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvůr Králové nad Labem: Jarní sběr zahradního odpadu 2023

20:34 Dvůr Králové nad Labem: Jarní sběr zahradního odpadu 2023

Město Dvůr Králové nad Labem pořádá od čtvrtku 30. března do středy 5. dubna 2023 tradiční jarní sbě…