Městská část Praha 5 uctila památku hrdinů odboje Františka Pecháčka a Milky Pecháčkové

07.07.2018 8:38

Radní městské části Praha 5 JUDr. Petr Lachnit v úterý spolu se zástupci České obce sokolské uctili památku Františka Pecháčka a Milky Pecháčkové, kteří byli umučeni v koncentračním táboře v Mauthausenu.

Městská část Praha 5 uctila památku hrdinů odboje Františka Pecháčka a Milky Pecháčkové
Foto: Praha 5
Popisek: Radní MČ Praha 5 Petr Lachnit (vpravo)

Radní JUDr. Petr Lachnit a představitelé České obce sokolské uctili položením věnce u pamětní desky ve smíchovské ulici Jindřicha Plachty památku statečných vlastenců a významných členů Sokola Františka Pecháčka a Milky Pecháčkové a připomněli odkaz, který tu manželé Pecháčkovi zanechali pro současné a budoucí generace.

Delegace České obce sokolské a městské části Praha 5 uctili památku umučených manželů Pecháčkových při zahájení XVI. Všesokolského sletu, neboť právě František Pecháček s manželkou Milkou byl před druhou světovou jedním z hlavních organizátorů všesokolských sletů.

Hned na počátku druhé světové války se František Pecháček zapojil do protinacistického odboje. Stal se zemským velitelem sokolské odbojové organizace Jindra. V době nasazení čs. parašutistů do protektorátu za účelem odstranění Heydricha organizoval pomoc parašutistům. V bytě Pecháčkových se konaly ilegální schůzky včetně setkání s parašutisty Gabčíkem a Kubišem. Na základě výpovědi konfidenta byl v roce 1942 zatčen. Spolu s ním zatklo gestapo i jeho manželku a celou rodinu jeho bratra. Přiznání na něm bylo za těžkých mučení vymáháno takřka dva roky. V roce 1943 byla jeho manželka umučena v Mauthausenu. Původně se uvádělo, že Pecháček byl později buď zastřelen, anebo zplynován. Podle nových informací byl zavražděn bestiálním způsobem, a to roztrhán psy dozorců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Města Martin, Hoogeveen a Jičín zahajují projekt Blueprint

8:38 Města Martin, Hoogeveen a Jičín zahajují projekt Blueprint

Modrotisk jako technika tisku, která se rozšířila z Holandska přes Německo až do střední Evropy, se …