Mladá Boleslav má participativní rozpočet

13.02.2020 17:17

V rozpočtu města pro rok 2020, který na svém zasedání schválili mladoboleslavští zastupitelé, je vyhrazená částka jeden milion korun, určená pro takzvané participativní rozpočtování.

Mladá Boleslav má participativní rozpočet
Foto: cenapp.cz
Popisek: Mladá Boleslav
reklama

"Cílem je to, aby lidé sami určili, kam město investuje peníze tak, aby co nejlépe sloužily zdejším obyvatelům a přispěly ke zkvalitnění veřejného prostoru. Participativní rozpočet jsme si v minulých dvou letech nanečisto otestovali na základních školách, kterým jsme vyčlenili 30 tisíc, a děti nejprve navrhly a pak také vybraly projekt, na nějž tyto peníze budou využity," vysvětlil náměstek primátora Daniel Marek.

Co vám v našem městě chybí, máte tip, jak by se daly městské peníze smysluplně využít? Určitě neváhejte a navrhněte to, třeba právě váš nápad bude zrealizován. Pravidla jsou jednoduchá. Hodnota jednoho projektu nesmí překročit částku 300 tisíc, mělo by jít o projekt, který bude realizován na veřejném prostranství nebo ve veřejně přístupné budově, zkrátka aby z něj měli užitek pokud možno všichni. Může se jednat třeba o vylepšování veřejných prostor, nejrůznější rekonstrukce, doplnění či umístění úplně nového mobiliáře v ulicích, výsadbu zeleně nebo nejrůznější parkové úpravy, instalaci pítek, nové herní prvky na stávajících hřištích či jiných prostranstvích, která patří městu.

Už 15. února startuje první fáze, tedy podávání návrhů. Své nápady můžete podávat prostřednictvím formuláře, který naleznete v příloze této zprávy, a to až do 31. března. Vyplněný formulář v uzavřené obálce můžete zanést nebo poslat na podatelnu magistrátu (Komenského náměstí 61). K návrhu je nutné přiložit podpisový arch, který dokládá, že návrh podporuje alespoň 15 obyvatel města, formulář rovněž naleznete v příloze této zprávy.

V dubnu a květnu bude probíhat posuzování jednotlivých projektů především po věcné a formální stránce, v červnu budou mít autoři jednotlivých záměrů prostor své návrhy obhájit na veřejné debatě, a v průběhu letních prázdnin budou moci lidé pro návrhy hlasovat. "Od října letošního roku pak začne realizace vybraných projektů, trvat by měla zhruba rok. Už se moc těším na všechny nápady, které přijdou, a věřím, že této možnosti vylepšit naše město využije co nejvíce lidí," dodal náměstek Marek. Podrobné podmínky participativního rozpočtu jsou rovněž přílohou této zprávy.

Návrh na využití participativního rozpočtu ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klimkovice: Město odpustí nájem drobným podnikatelům, přijímá i další opatření

21:49 Klimkovice: Město odpustí nájem drobným podnikatelům, přijímá i další opatření

Drobní živnostníci a majitelé obchodů i dalších provozoven v Klimkovicích, kteří sídlí v městských o…