Mladá Boleslav má participativní rozpočet

13.02.2020 17:17

V rozpočtu města pro rok 2020, který na svém zasedání schválili mladoboleslavští zastupitelé, je vyhrazená částka jeden milion korun, určená pro takzvané participativní rozpočtování.

Mladá Boleslav má participativní rozpočet
Foto: cenapp.cz
Popisek: Mladá Boleslav

"Cílem je to, aby lidé sami určili, kam město investuje peníze tak, aby co nejlépe sloužily zdejším obyvatelům a přispěly ke zkvalitnění veřejného prostoru. Participativní rozpočet jsme si v minulých dvou letech nanečisto otestovali na základních školách, kterým jsme vyčlenili 30 tisíc, a děti nejprve navrhly a pak také vybraly projekt, na nějž tyto peníze budou využity," vysvětlil náměstek primátora Daniel Marek.

Co vám v našem městě chybí, máte tip, jak by se daly městské peníze smysluplně využít? Určitě neváhejte a navrhněte to, třeba právě váš nápad bude zrealizován. Pravidla jsou jednoduchá. Hodnota jednoho projektu nesmí překročit částku 300 tisíc, mělo by jít o projekt, který bude realizován na veřejném prostranství nebo ve veřejně přístupné budově, zkrátka aby z něj měli užitek pokud možno všichni. Může se jednat třeba o vylepšování veřejných prostor, nejrůznější rekonstrukce, doplnění či umístění úplně nového mobiliáře v ulicích, výsadbu zeleně nebo nejrůznější parkové úpravy, instalaci pítek, nové herní prvky na stávajících hřištích či jiných prostranstvích, která patří městu.

Už 15. února startuje první fáze, tedy podávání návrhů. Své nápady můžete podávat prostřednictvím formuláře, který naleznete v příloze této zprávy, a to až do 31. března. Vyplněný formulář v uzavřené obálce můžete zanést nebo poslat na podatelnu magistrátu (Komenského náměstí 61). K návrhu je nutné přiložit podpisový arch, který dokládá, že návrh podporuje alespoň 15 obyvatel města, formulář rovněž naleznete v příloze této zprávy.

V dubnu a květnu bude probíhat posuzování jednotlivých projektů především po věcné a formální stránce, v červnu budou mít autoři jednotlivých záměrů prostor své návrhy obhájit na veřejné debatě, a v průběhu letních prázdnin budou moci lidé pro návrhy hlasovat. "Od října letošního roku pak začne realizace vybraných projektů, trvat by měla zhruba rok. Už se moc těším na všechny nápady, které přijdou, a věřím, že této možnosti vylepšit naše město využije co nejvíce lidí," dodal náměstek Marek. Podrobné podmínky participativního rozpočtu jsou rovněž přílohou této zprávy.

Návrh na využití participativního rozpočtu ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Akvapark vznikne u Vltavy, město hledá soukromého investora

7:17 České Budějovice: Akvapark vznikne u Vltavy, město hledá soukromého investora

Město České Budějovice představilo jednoznačné plány k výstavbě akvaparku na levém břehu Vltavy, pob…