Olomouc: Mattoni 1/2Maraton se rozebíhá podeváté, opět se světovou špičkou v čele

23.06.2018 10:41

Ti nejlepší běžci na dlouhé tratě z celého světa se opět po roce sjeli do Olomouce, kde se už zítra rozeběhne devátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc.

Olomouc: Mattoni 1/2Maraton se rozebíhá podeváté, opět se světovou špičkou v čele
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice
reklama

 V mužském poli se objeví hned čtveřice mužů s osobním rekordem pod jednu hodinu. V závodě žen se pak představí mistryně světa a půlmaratonská světová rekordmanka z čistě ženského závodu Netsanet Gudeta z Etiopie. Diváci se mohou těšit také na českou rekordmanku Evu Vrabcovou-Nývltovou a nejlepšího tuzemského vytrvalce Jiřího Homoláče.

Devátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc slibuje útok na traťové rekordy. Ten mužský drží časem 1:00:17 už od roku 2014 Keňan Geoffrey Ronoh. Letos se o jeho pokoření pokusí silná skupina afrických vytrvalců v čele s Jemalem Yimerem, třetím nejrychlejším půlmaratonem letošních tabulek s osobním rekordem 59:00. „Trénoval jsem v Adis Abebě a vše šlo podle plánu. Počasí tady v Olomouci zatím vypadá slibně a já bych chtěl zaběhnout rekord závodu a čas pod 60 minut,“ řekl Yimer na předzávodní tiskové konferenci

Společně s ním jsou ve startovní listině ještě další tři muži s osobním rekordem pod šedesát a další čtyři pod šedesát jedna minut. Jedním ze šedesátkového klubu je keňský běžec Justus Kangogo. „Mám podobné cíle, i já chci běžet pod 60 minut. Dá-li bůh, rád bych zopakoval své loňské vítězství z Českých Budějovic. Zdejší trať vypadá dobře a já se už těším,“ zmínil Kangogo. Mezi další favority patří další Keňané, například Gilbert Masai a Stephen Kiprop.

Evropanem s nejlepším osobním rekordem bude v Olomouci Jiří Homoláč. „Na zítřejší závod už se těším a doufám, že si vylepším náladu po Českých Budějovicích, kde mě porazil Vítek Pavlišta. Na Moravě jsem doma a rád bych v Olomouci přidal své čtvrté vítězství mezi Čechy,“ uvedl Homoláč. Na paty mu bude šlapat zmíněný Vít Pavlišta, Robert Míč, bratři Edlmanové a před domácím publikem se představí hanácký vytrvalec Jiří Matoušek.

Do hanácké metropole se po roce opět vrací Netsanet Gudeta. Etiopská běžkyně zde loni doběhla druhá, ale letos přijíždí v životní formě jako mistryně světa v půlmaratonu a držitelka světového rekordu na stejnou vzdálenost. Světové maximum v čistě dámském půlmaratonu zaběhla letos v březnu právě na mistrovství světa ve Valencii. Její osobní rekord 1:06:11 je také lepší než současný rekord závodu 1:06:38, který Mary Keitany zaběhla v roce 2015. V popředí startovního pole se bude pohybovat také její krajanka Aselefech Mergia nebo keňské reprezentantky Penninah Kandie a Antonina Kwambai.

Už potřetí v řadě do Olomouce dorazí také Eva Vrabcová-Nývltová, která zde v předchozích startech vždy doběhla jako nejlepší Češka. „Zítřejší půlmaraton je pro mě poslední závod před srpnovým mistrovstvím Evropy v maratonu. Olomouc sice nepatří mezi nejoblíbenější tratě, hlavně závěrečné kostky mě vůbec nesedí, ale na druhou stranu je tu vždycky naprosto úžasná atmosféra,“ řekla česká jednička. Výborní fanoušci, kterými je Olomouc pověstná, budou na trati určitě držet palce i domácí Petře Kamínkové a na stupně vítězek bude útočit také Marcela Joglová.

S olomouckým půlmaratonem je už pevně spjatý primátor Olomouce Antonín Staněk. „Devátý ročník závodu Mattoni 1/2Maraton Olomouc, konaný dle pravidel Mezinárodní asociace atletických federací IAAF, a za výrazné podpory města, se již od počátku řadí mezi světovou elitu dálkových běhů a stal se vůbec nejoblíbenější běžeckou akcí na Moravě. Kapacita populárního závodu dosahuje neuvěřitelných čísel. Letos se na start olomouckého závodu postaví celkem 10 000 běžců z celého světa, z toho 3 700 účastníků rodinného běhu. Všem účastníkům sportovního klání, ať už elitním či rekreačním běžcům, přeji především skvělé sportovní zážitky z Olomouce i pokořené osobní rekordy. Do ulic ke sledování závodu zvu zároveň k aktivní účasti i diváky, kteří dokáží vytvořit jedinečnou atmosféru olomouckého půlmaratonu. Užijte si sportovní svátek města, kde baroko a běh již neodmyslitelně patří k sobě,“ vzkazuje olomoucký primátor.

Závod se každoročně těší rovněž podpory od Olomouckého kraje. „Ačkoli vítěz půlmaratonu může být jen jeden, uznání a obdiv si zaslouží všichni, kteří se běhu zúčastní. Obzvláště mě těší zapojení mládeže a sportovců seniorského věku. Poděkování patří také pořadatelům, kteří tak náročnou akci dokázali bezvadně připravit,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jan Zahradníček.

Pevnou součástí půlmaratonského víkendu se stala rovněž štafeta na vozíčku, kterou pořádá hlavní charitativní partner závodu. Tím je i letos Spolek Trend vozíčkářů Olomouc. „Spolupráce s RunCzech není jen o financích, ale především o propojování zdravých lidí a těch, kteří musejí překonávat nějaký handicap. Pro nás je právě tohle hodně důležité, stejně jako když si na naší štafetě mohou lidé na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je sedět na vozíčku,“ podotkla PR manažerka Dagmar Budíková.

Devátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc se rozeběhne v sobotu 23. června v 18.30 a v přímém přenosu ho můžete sledovat ZDE nebo na ČT sport.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava: Italská společnost postaví na pozemcích od města nový výrobní závod

21:23 Ostrava: Italská společnost postaví na pozemcích od města nový výrobní závod

Město Ostrava prodává další pozemky ve své strategické průmyslové zóně v Mošnově. Koupí je italská s…