Radní města na svém posledním jednání odsouhlasili podání žádostí o dotace i s postupem přípravy a realizace projektu na opravu mauzolea. Památkově chráněný objekt by se měl dočkat komplexních oprav, a to snad již v příštím a přespříštím roce. Práce na opravách mauzolea, kde jsou uloženy ostatky jugoslávských vojáků, však mohou být zahájeny až po vyjasnění vlastnických vztahů. Město Olomouc proto v současné době podniká příslušné právní kroky k určení vlastníka a kromě žádostí o dotace chce o finanční podporu projektu požádat také nástupnické státy bývalé Jugoslávie.
Samotná realizace obnovy objektu má probíhat ve třech na sobě časově nezávislých etapách, a to podle dostupných finančních prostředků. S přeměnou současného stavu mauzolea v důstojné místo mají totiž z velké části pomoci dotace. „Budeme usilovat o získání dotace zatím na první dvě etapy, a to z Ministerstva obrany ČR z Programu na zabezpečení péče o válečné hroby a o příspěvek Olomouckého kraje z Programu podpory kultury a památkové péče,“ vysvětlil náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Dotace Ministerstva obrany by mohla dosáhnout až 80 % z celkových skutečně vynaložených nákladů na realizaci akce, maximální výše dotace Olomouckého kraje může být až 500 tisíc korun.
„V první etapě bychom se rádi zaměřili na komplexní opravu teras se schodišti a také na opatření proti vlhkosti. Předpokládáme, že náklay by měly být kolem 4,5 milionu korun,“ přiblížil náměstek Šnevajs. Systém lemovacích zídek po podrobném změření a zadokumentování dělníci rozeberou a posléze původní materiál opět použijí ke zbudování zídek na nových základech. Druhá etapa pak počítá s celkovou obnovou kaple, včetně poškozených dveřních a okenních výplní, obnovením podlah, stěn a stropů. „Dále by měla být opravena i střecha kaple a obnovena elektroinstalace a osvětlení. Na čelní stěnu kaple pod loubím pak přijde informační tabule s informacemi o historii a účelu stavby mauzolea,“ doplnil náměstek. Předpokládané náklady na druhou etapu jsou ve výši 4,38 milionů korun. Výhledově by potom měla navazovat ještě třetí etapa rekonstrukce, která by zahrnovala opravu podzemní krypty, v níž je uschováno na 1300 ostatků jugoslávských vojáků.
Mauzoleum jugoslávských vojínů je stavba navržená architektem Hubertem Austem ve stylu monumentálního neoklasicismu z roku 1926. Hlavním objektem je kaple s kopulí a představenými třemi řadami dórských sloupů na uměle navezeném pahorku. Kaple je přístupná dvojramenným schodištěm, uvnitř se nacházejí značně poškozené, částečně zamalované fresky světců v byzantském stylu. Na průčelí stavby je reliéfní nápis v češtině a srbochorvatštině „VĚRNOST ZA VĚRNOST – LJUBAV ZA LJUBAV“ (lásku za lásku). Sochařskou výzdobu objektu vytvořil Julius Pelikán. Pod kaplí je krypta s ostatky jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích během první světové války, posléze sem byly svezeny ostatky i z jiných částí republiky a momentálně je jich zde uložených cca 1300. Ostatky jsou uloženy v malých dřevěných rakvích s číselným označením.
Statutární město Olomouc už bylo při žádostech o dotace z programu na zabezpečení péče o válečné hroby opakovaně úspěšné. V roce 2009 se tak mohla uskutečnit oprava hromadného hrobu a jednotlivých hrobů vojáků padlých za 2. sv. války, které se nacházejí v blízkosti pomníku obětí 2. sv. války na hřbitově v Olomouci-Neředíně. V letech 2010 a 2012 byla ve dvou etapách, za přispění stejného dotačního programu, realizována obnova vojenského hřbitova obětí 1. sv. války v Olomouci-Černovíře.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olomouc.cz