„Želva nebo pítko? Takové dilema nechci přijmout, myslím si, že na Horním náměstí mají místo oba tyto prvky,“ uvedl primátor Antonín Staněk v reakci na původní stanovisko zástupce Národního památkového ústavu. Ten s přidáním pítka nesouhlasil a argumentoval tím, že na Horním náměstí je už příliš mnoho různých prvků. „S pítkem na tomto místě se počítalo od počátku,“ uvedl během jednání Pavel Pospíšil, architekt a spolupracovník Ivana Theimera. To potvrdil i Pavel Zatloukal, bývalý ředitel Muzea umění Olomouc a člen městské rady z doby, kdy probíhala architektonická soutěž na rekonstrukci Horního náměstí. „Za mě rozhodně ano, pítko ke kašně patří, je to jeden celek, což dokládají i tyto fotografie,“ uvedl Pavel Zatloukal s poukazem na snímky z doby budování Arionovy kašny, kdy byl na místě vedle nádrže kašny zkušebně umístěn i sokl pítka.
Pítko bude jednoduchým objektem, tvořeným především soklem a nevelkou „čepicí“. Voda z něj nepoteče nahoru, ale do boku. Vyplývá to ze záměru Ivana Theimera věnovat pítko i celou Arionovu kašnu zejména dětem, které by třeba k vodě na horní části pítka nedosáhly.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva