Olomouc: Půlmaraton jako dvoudenní běžecký festival

15.06.2024 20:27 | Tisková zpráva

S novými závody na kratší vzdálenosti a dalšími novinkami se letos představí Mattoni Půlmaraton Olomouc. Nově se totiž stává dvoudenním běžeckým festivalem. Začíná už v pátek, hlavní závod odstartuje v sobotu 15. června v 19 hodin. Trasa zůstala stejná jako v minulých letech. Organizátoři očekávají účast více než 8 tisíc běžců a město se musí připravit na uzavírky některých ulic i změny ve veřejné dopravě.

Olomouc: Půlmaraton jako dvoudenní běžecký festival
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Startovní místa na půlmaraton už jsou zaplněná. Na startu největšího závodu běžeckého festivalu očekávají organizátoři zhruba šest tisíc běžců. Dalších šest set běžců absolvuje novou pětikilometrovou trať a velkému zájmu se podle organizátorů RunCzech těší i rodinný běh. Celkově by se tak mělo o víkendu v Olomouci ukázat přes 8 000 běžců. „Po krizových letech se lidé zase konečně vrací ke sportu a nechtějí si nechat ujít tak velký běžecký festival,“ komentoval s přesvědčením přípravy primátor Miroslav Žbánek.

Kromě tradičního půlmaratonu organizátoři přidali závod s kratší vzdáleností – Šantovka run 5 km. Pro rodiče s dětmi je připravená DM rodinná míle a pro nejmenší děti závod DM bambini run. V pátek bude po celý den na Výstavišti Flora také Štafeta na vozíku. „Vozíčkářská štafeta se stává nedílnou součástí olomouckého běžeckého festivalu. Město se tak snaží zapojovat veřejnost do podpory lidí s handicapem,“ řekl na tiskové konferenci primátor Miroslav Žbánek.

 

Na startu půlmaratonu se představí známí evropští běžci. Jedním z nich bude Němec Sebastian Hendel, vítěz loňského půlmaratonu v Olomouci s časem 1:03:55. V ženské kategorii bude favoritkou ukrajinská běžkyně Maryna Nemchenková, která na začátku června trhla nový ženský rekord na půlmaratonové trase v Českých Budějovicích (1:11:26). Trasa v Olomouci zůstala stejná jako předchozí rok. Pořadatelé ale zaměřili svou pozornost na přizpůsobení závodu teplotním podmínkám. „Občerstvovací stanice jsou na trase vždy po dvou a půl kilometru a navíc máme připraveno deset kropících míst,“ řekl marketingový ředitel RunCzech Jiří Nečásek.

Moravia Sport Expo

Na sportovní veletrh plný soutěží, workshopů a dobrých rad pro výběr sportu a vybavení se mohou návštěvníci v rámci dvoudenního běžeckého svátku těšit na Výstavišti Flora Olomouc. V pátek i sobotu se budou zájemcům zdarma věnovat profesionálové z třiceti sportovních klubů i velkých firem zaměřených na sportovní potřeby.

Při soutěžích mohou děti vyhrát vstupenky do olomoucké zoo, akvaparku, Pevnosti poznání či do sbírkových skleníků ve Smetanových sadech. Stanoviště se soutěžními úkoly najdou u jednotlivých sportovních klubů podle kartičky, kterou dostanou ve foyer pavilonu A ve stánku města Olomouce, které celou akci finančně zastřešuje.

„Nejmladší návštěvníci letošního 9. ročníku veletrhu sportovních potřeb a vybavení Moravia Sport Expo se vedle soutěže mohou těšit i na taneční workshopy s profesionálními lektory z Tanečního klubu Olymp Olomouc, dále na venkovní U rampu či na stanoviště oblíbené pohybové přípravky Svišti v pohybu,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Vedle desítek trenérů dorazí na olomoucké výstaviště i profesionální sportovci, na programu Moravia Sport Expo jsou autogramiády a rozhovory s fotbalisty Sigmy Olomouc a hokejisty z HC Olomouc. Svá čísla a startovní balíčky si tu budou vyzvedávat účastníci letošního Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Připraven je bohatý doprovodný program.

Veletrh se koná v pátek 14. června od 9 do 19 hodin a v sobotu 15. června od 9 do 17 hodin v pavilonu A a v jeho okolí na Výstavišti Flora Olomouc.

Změny v dopravě

Běžecký festival doprovázejí nezbytná dopravní omezení. V době půlmaratonu proto dojde na vybraných linkách MHD k zastavení provozu nebo změně trasy. Pro cestující budou zavedeny náhradní spoje.

K omezení autobusového a tramvajového provozu dojde pouze na nezbytně nutnou dobu v době od 9.15 do 9.50, kdy nebudou obsluhovány autobusové zastávky Tržnice směr Náměstí Hrdinů (označníky „C“ a „D“) a Náměstí Hrdinů označník „G“. V uvedenou dobu budou autobusové linky na Tržnici odbavovat cestující na tramvajové zastávce Tržnice směr Okresní soud a zastávka Náměstí Hrdinů pro linky č. 16, 20, 27 (označník „G“) bude přemístěna vpřed do ulice Legionářská k označníku „H“ (pro linku č. 18).

Tramvajové linky č. 1, 2, 3, 4 a 7 – provoz po 18 hodině předčasně ukončen.

Linka č. 5

Linka bude provozována do cca 18 hodin beze změny a následně budou spoje vedeny v intervalu 15 min. dle výlukového jízdního řádu.

Náhradní tramvajová linka X5

Bude zavedena náhradní tramvajová linka s označením X5, která bude vedena po trase U Kapličky – Trnkova – Envelopa – Hlavní nádraží – Pavlovičky a zpět dle výlukového jízdního řádu.

Náhradní autobusová doprava X2

V trase Neředín, krematorium – Foerstrova – Svornosti – Nádraží město – Neředín, krematorium bude zajištěna náhradní autobusová doprava výlukovými autobusy s označením X2.

Po trase obsluhují výlukové autobusy zastávky následovně:

 • Neředín, krematorium – tramvajová zastávka
 • Hřbitovy – tramvajová zastávka
 • U Kovárny – tramvajová zastávka
 • Foerstrova – zastávka linky č. 27 směr Náměstí Hrdinů
 • Svornosti – zastávka linky č. 27 směr Náměstí Hrdinů
 • Nádraží město – náhradní zastávka u přenosného označníku v ul. Litovelská směr Šibeník (v blízkosti železničního přejezdu)
 • Šibeník – tramvajová zastávka 
 • Pražská – tramvajová zastávka 
 • U Kovárny – tramvajová zastávka 
 • Hřbitovy – tramvajová zastávka
 • Neředín, krematorium – tramvajová zastávka

Náhradní autobusová doprava X4

V trase Nová Ulice – Fakultní nemocnice – Šantovka – Tržnice, plocha – Fakultní nemocnice – Nová Ulice bude zajištěna náhradní autobusová doprava výlukovými autobusy s označením X4.

Po trase obsluhují výlukové autobusy zastávky následovně:

 • Nová Ulice – zastávka Nová Ulice směr Centrum Haná
 • Pionýrská – zastávka linky č. 10
 • Fakultní nemocnice – zastávka linky č. 10
 • Šantovka – tramvajová zastávka linky č. 3 směr Náměstí Hrdinů
 • Tržnice, plocha – zastávka linky č. 61
 • Fakultní nemocnice – zastávka linky č. 10 
 • Pionýrská – zastávka linky č. 10
 • Nová Ulice – zastávka Nová Ulice směr Centrum Haná

Autobusový provoz

Od cca 18.30 hod. dojde k omezení na linkách č. 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 a 27 tak, aby od 18.30 hod. nedocházelo ke konfliktům tras půlmaratonu a linek MHD.

Provoz linek č. 11, 25, 26, 50, 51 a 52 nebude běžeckými závody omezen.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostrava: V Bělském lese byla dokončena obnova lesních cest

16:14 Ostrava: V Bělském lese byla dokončena obnova lesních cest

V oblíbeném a hojně sportovci i rodinami navštěvovaném Bělském lese byla dokončena obnova lesních ce…