Olomouc: Svátky města slibují skvělý program

21.05.2019 13:13

Od středy do neděle budou Olomoučany i návštěvníky Olomouce bavit Svátky města a písní. Tradiční oslavy letos nabídnou mezi 29. květnem a 2. červnem vedle mimořádně pestrého a velmi muzikálního programu také připomínku jubilea 200 let od zvolení rakouského arcivévody Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem. A pozor, průvod ke cti svaté Pavlíny, bez nějž by se Svátky města Olomouce neobešly, bude letos představen v zajímavě inovované podobě.

Olomouc: Svátky města slibují skvělý program
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice
reklama

Na podobě programu se výrazně promítá fakt, že se Svátky města Olomouce úzce propojily už před několika lety se Svátky písní. Velká část dění bude po všech pět dní spojena s hudbou a zpěvem. Už sám začátek oslav se nese v hudebním duchu, ve středu v rámci oživování městských částí rozezní prostory chválkovické sokolovny sbory z Kazachstánu, Bulharska a Malajsie.

Slavnostní atmosféru bude mít hlavní večerní koncert v pátek. „Koncertem Beethovenova díla Missa Solemnis, které slavný skladatel věnoval svému příteli a olomouckému arcibiskupovi Rudolfu Janovi Habsburskému, oslavíme 200 let od inaugurace této významné osobnosti,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Hekela. Mimochodem, monumentální Beethovenova skladba na českých pódiích zní velmi zřídka. I proto bude olomoucké provedení, které v pátek 31. května rozezní kostel svatého Mořice v podání Moravské filharmonie a Českého filharmonického sboru, opravdu mimořádné. Koncert bude v přímém přenosu vysílat TV Noe.

„Jedním z hlavních bodů oslav je tradiční průvod ke cti patronky města, svaté Pavlíny. Chtěl bych pozvat Olomoučany i návštěvníky do průvodu, který bude letos zajímavě zpestřen vystoupeními pěveckých sborů na několika místech trasy průvodu,“ popsal jednu z novinek primátor Mirek Žbánek. „Trasu průvodu, který začíná na Horním náměstí ve čtvrt na devět, navíc zkrášlí také slavnostní nasvícení památek!“ Večerní koncert a vystoupení během průvodu nebudou jedinými pátečními hudebními lahůdkami. Jelikož mají Olomoučané umění prokazatelně opravdu rádi, dočkají se v pátek během dne i dalšího ročníku akce ZUŠ open, když na Horním náměstí vystoupí více než 20 skupin a souborů hudebních, tanečních i výtvarných z celého Olomouckého kraje.

Doprovodný program a výstava

V sobotu 1. června čeká hosty oslav celodenní doprovodný program. V sobotu se návštěvníci mohou těšit na závěrečný koncert Svátků písní a soutěž o absolutního vítěze soutěže, kde uvidí výběr nejlepších těles z aktuálního ročníku festivalu. Opět především hudebním zážitkem bude večerní Koncert Sborové ro(c)kování na Horním náměstí, kde zazní skladby Beatles, Queen a známé spirituály v netradičním a atraktivním podání Ars Brunensis, Komorního sboru Lenky Dohnalové-Mlynářové a spojených pěveckých sborů. Po koncertu ozáří centrum Olomouce velký scénický ohňostroj. Už během dne si na Horním náměstí lidé mohou vychutnat například prezentaci regionálních pivovarů, vinařství a gastronomie. Děti mohou rozvíjet svůj talent v oblíbených tvůrčích dílnách. Informační centrum města připravuje komentované prohlídky Po stopách arcibiskupa Rudolfa Jana. Výjimečného habsburského prince a arcibiskupa, který se zasloužil o rozvoj Olomnouce, si lidé budou moci připomenout i v oranžerii ve Smetanových sadech na výstavě Rudolf Jan: Muž, jehož srdce bilo pro Olomouc.

Součástí svátků bude i letos slavnostní předávání Cen města Olomouce a Cen za počin roku 2018, které se odehraje ve čtvrtek od 20 hodin v Moravském divadle.

„Program letošních Svátků města je natolik nabitý a natolik atraktivní, že se na něj podle mého názoru bude dlouho vzpomínat. Moc bych si přál, aby se všichni účastníci, jak účinkující, tak hosté, dobře bavili a oslavili tak s Olomoucí její svátek,“ dodal primátor Žbánek.

Svátky města ovšem tak docela nekončí ani nedělním promenádním koncertem. Chystá se totiž doprovodná výstava, propagující projekt Sculpture Line, kdy se v Galerii města Olomouce na Dolním náměstí odehraje zcela unikátní výstava David, Dostál a Gabriel na lodi. Představena zde budou od 30. května do 30. června díla špičkových českých sochařů Jiřího Davida, Michala Gabriela a Jana Dostála.

Patronka svatá Pavlína pomáhala chránit Olomouc

Patronkou města se stala svatá Pavlína 23. října 1623 poté, kdy prosebný průvod s jejími ostatky pomohl zažehnat těžkou morovou epidemii. Ostatky svaté Pavlíny jsou uloženy v chrámu svatého Mořice, kde se nachází její oltář. Průvod ke cti svaté Pavlíny je pořádán každoročně a je součástí Svátků města. Svatá Pavlína pocházela z Říma, kde byla společně se svými rodiči umučena. Pro přijetí křesťanství byl otec Artemisius sťat a Pavlína s matkou Kandiou byly ukamenovány.

Jezuita Mikuláš Lancicius přinesl roku 1623 do Olomouce ostatky svaté Pavlíny z římských katakomb. Když roku 1623 zuřil ve městě strašlivý mor, který si vyžádal přes 7000 obětí, uspořádala městská rada v neděli 8. října 1623 prosebný průvod s ostatky sv. Pavlíny. Průvod šel z jezuitské koleje do chrámu sv. Mořice v naději, že světice vyprosí zažehnání nelítostné řádící epidemie. Z vděčnosti, že se tak stalo, zvolila městská rada 23. října 1623 sv. Pavlínu za patronku města Olomouce.

Olomoucký biskup kardinál kníže František Dietrichštejn (1599–1636) ji zařadil mezi spolupatronky katedrály. Svatá Pavlína pak byla vzývána ještě v letech 1626, 1633, 1634, 1637, 1675 a 1715. Největší průvod s ostatky sv. Pavlíny se konal právě v roce 1715 za zuřícího moru, na který ještě dnes upomínají dva sloupy – čestný sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí a mariánský morový sloup na Dolním náměstí. Její památka se připomíná pátou neděli po sv. Duchu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trutnov: Jak se změní kino Vesmír?

8:38 Trutnov: Jak se změní kino Vesmír?

Město Trutnov se letos pustí do další významné investiční akce. Tou je rekonstrukce budovy kina Ves…