Olomouc si připomene sté výročí narození hrdiny boje proti dvěma totalitám

18.03.2016 16:19 | Zprávy

Vojenský pilot Josef Bryks, rodák z blízkých Lašťan a mnoho let občan Olomouce, patřil k nejstatečnějším odpůrcům dvou totalitních režimů, které postihly naši zemi.

Olomouc si připomene sté výročí narození hrdiny boje proti dvěma totalitám
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Do historie se zapsal vytrvalým odporem proti nacistickému režimu i bojem proti zvůli komunistického režimu. Představitelé města Olomouce v čele s primátorem Antonínem Staňkem připomenou v pátek Bryksovo výročí ve 14 hodin položením kytice u pamětní desky v ulici Hanáckého pluku a v 15,30 účastí na pietním aktu v Lašťanech.

„Dnes se můžeme na osudy Josefa Brykse dívat se směsicí obdivu a současně úděsu nad tím, jak krutě se dokázaly zločinné režimy minulosti chovat k lidské bytosti a jak dokázaly zásadně ovlivňovat lidské osudy,“ říká primátor Antonín Staněk. „Josef Bryks je symbolem touhy po svobodě, symbolem morální síly a obdivuhodné statečnosti, s níž dokázal vytrvale vzdorovat režimům, postaveným na nenávisti a nesvobodě,“ dodává náměstek primátora Pavel Urbášek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Řidičák

Zajímalo by mě, jak je to s vaším avizovaným odevzdáním řidičáku? Nebo jste to jen tak plácnul, abyste se zviditelnil, což by bylo stejně hloupé, jako ta vaše rychlá jízda a je fakt, že vy politici rádi něco slibujete a pak couváte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlín: Letní měsíce využila Astra k modernizaci elektroinstalace

19:06 Zlín: Letní měsíce využila Astra k modernizaci elektroinstalace

V letních měsících prošla rozsáhlou rekonstrukcí elektroinstalace v hlavní budově Domu dětí a mládež…