Opava: Mariánský sloup získá svoji původní krásu

10.05.2021 8:35

Na rozdíl od pražského, opavský Mariánský sloup před kostelem sv. Vojtěcha na Dolním náměstí nikdo v revolučních dnech roku 1918 nestrhl a jedna z dominant prostoru zde od roku 1675, kdy ji nechal zbudovat hrabě Jiří Štěpán, stojí nepřetržitě dodnes.

Opava: Mariánský sloup získá svoji původní krásu
Foto: Opava
Popisek: Opava
reklama

Jedinou výjimkou byla generální oprava v 19. století. Protože poslední dílčí zákrok na památce byl proveden již před více než dvaceti lety, teď opět dostane pískovcový skvost svoji původní krásu.

Opavská radnice se rozhodla sloup zapsaný v roce 1964 do seznamu kulturních památek restaurovat s využitím Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na rok 2021. Z něj by mohla pokrýt až 285 tisíc Kč z celkových předpokládaných nákladů 335 a půl tisíce korun.

„Jsem rád, že další z námětů občanů, které se ke mně dostávají, se stane realitou, a že brzy bude před kostelem sv. Vojtěcha ve své nové kráse také důstojný Mariánský sloup,“ uvedl k záměru iniciátor opravy náměstek primátora Michal Jedlička s tím, že opravy by měly začít v průběhu května. 

Na výzvu k zaslání cenové nabídky reagovaly tři restaurátorské subjekty a na základě jejich vyhodnocení byl pro záměr vybrán Tomáš Skalík Ateliér s.r.o. Podle smlouvy se zavázal zajistit v prvotřídní kvalitě vyčištění a následnou opravu poškozených částí a tvarových odchylek, k celkové opravě podstavce, těla sloupu i nápisů, barevnému sjednocení vzhledu a zajištění tělesa proti vlivu počasí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubice: Naděje na vybudování poldru se město nevzdává

16:43 Pardubice: Naděje na vybudování poldru se město nevzdává

Radnice pokračuje v přípravách na vybudování poldru, který by se měl nacházet v místě Spojilského od…