Opava: Přijďte diskutovat o roce 1989

19. 11. 2019 13:13

Opavská kulturní organizace (OKO) připravila na 20. listopad od 17:00 hodin v Sále purkmistrů Obecního domu na Ostrožné ulici diskuzní večer k roku 1989. Hosty budou spisovatel a redaktor rádia Svobodná Evropa Ivan Binar a hudební skladatel Edvard Schiffauer.

Opava: Přijďte diskutovat o roce 1989
Foto: liberix.cz
Popisek: Opava

„Besedou s pamětníky si chceme připomenout výročí třiceti let od sametové revoluce. Oba pánové, kteří budou našimi hosty, se mimo jiné podíleli na tvorbě Divadélka pod okapem a později i divadla Waterloo a byli v období normalizace uvězněni. Ve vězení pak společně napsali operu pro děti s názvem Více ze života, později uvedenou Národním divadlem moravskoslezským pod názvem Zob, zob, zoban“ říká Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Opavské kulturní organizace.

Hlavním tématem diskuzního večera, věnovaného roku 1989 bude především svoboda. „Svoboda není dárek do kolébky nebo k narozeninám. I ve svobodné zemi můžeme žít nesvobodně a naopak. I ve vězení může člověk svobodně myslet. Svoboda je rozhodnutí a na něm je třeba trvat,“ sdělil Ivan Binar, který byl v roce 1971 zatčen a odsouzen za pobuřování, kterého se měl dopustit při muzikálu Syn pluku. Vězněn byl až do roku 1973.

Edvard Schiffauer, který byl odsouzen k devítiměsíčnímu trestu za svou hudbu k divadelnímu představení Syn pluku, říká: „Svoboda - a já? Před lety napsal Stanisław Jerzy Lec: ´Jako člověk jsem naprosto šťastný díky poznání, že svoboda je poznaná nutnost.´ Dlouho jsem hledal, jak vzít myšlenku za svou. Až jsem v horkém létě ležel v lese na mechu, hučel hmyz a ve větvích vítr a já cítil naprostou svobodu. Jenže: není vítr tak silný, aby na mne vyvrátil strom? A nejsou v mechu mravenci? Nebo není v tom lese nějaké větší zvíře? A tam jsem pochopil, že svoboda nutně poznání potřebuje.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Zdravotně postiženým se místní podnikatelé složili na nové auto

20:32 Jablonec nad Nisou: Zdravotně postiženým se místní podnikatelé složili na nové auto

K lékaři, za nákupy nebo na výlety bude vozit handicapované ženy z Domova Lesní v Jablonci nad Nisou…