Ostrava: Landscape festival Ostrava je ve své druhé polovině

1. 9. 2019 13:33

Unikátní Landscape Festival Ostrava 2019, který začal na konci května, se ocitl ve své druhé polovině. Letošní sedmý ročník zaměřil svou pozornost na krajinářskou architekturu ve vztahu k současné architektuře obecně, umění a k veřejnému prostoru.

Ostrava: Landscape festival Ostrava je ve své druhé polovině
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice
reklama

Festival reaguje nejen na některá problematická místa v širším centru Ostravy, která stojí za to kultivovat, dotvářet a hledat pro ně nová řešení, ale také upozorňuje na aktuální bariéry a hledá nová pěší a cyklistická propojení.

„Organizátoři navrhli trasu, na kterou umístili třicet jedna různých instalací. Jejich autory jsou uznávaní čeští i zahraniční autoři a také studenti místních vysokých škol. Pokud byste si chtěli projít nebo projet všechna díla najednou, čeká vás devět kilometrů zajímavých pohledů. Podobné instalace se v jiných městech staly součástí veřejného prostoru. V současné době komunikujeme s organizátory, které by mohly zůstat právě u nás,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

K festivalovým instalacím patří stovky květináčů s travinami, které jsou rozmístěny po Prokešově náměstí před budovou radnice města. Kolem cyklostezky u řeky Ostravice jsou k vidění barevná kola na sloupech, v sadu Milady Horákové organizátoři připomínají zapomenuté krematorium. Právě zde se v minulosti nacházel městský hřbitov, jehož dominantou byla kubistická stavba od architekta Vlastislava Hofmana, nacházející se přímo uprostřed rondelu. Na křížení ulic Na jízdárně a Železárenské je umístěna rozhledna, ze které je krásný výhled na Dolní oblast Vítkovice. Znázorňuje plamen, který byl neodmyslitelnou součástí průmyslové historie města. Konstrukce je tvořena tak, aby se návštěvníci mohli podílet na výrazu samotné stavby – mohou zde provlékat lanka, drátky, větvičky, věšet zde vzkazy nebo zámky. Vlakové nádraží Ostrava–střed spojuje s Dolní oblastí Vítkovic duhová stezka.

Součástí programu festivalu je také bohatý doprovodný program. Jedná se o výstavy, semináře, workshopy a konference.

Mezinárodní seminář, zabývající se plánováním městské krajiny s názvem KRAJINA – MĚSTO - VEŘEJNÝ PROSTOR se uskuteční 23. září v Nové radnici v Ostravě. Reaguje na aktuální témata spojená s problematikou plánování městské krajiny i větších územních celků ovlivněných působením lidské činnosti. Podtématem je udržitelný rozvoj, o kterém budou hovořit  experti z Islandu, Lichtenštejnska, Švédska a České republiky. Patří mezi ně krajinářská architektka Heiða Aðalsteinsdóttir z University of Iceland, architekt Robert Mair z University of Liechtenstein, krajinářský architekt Martin Vysoký ze švédského EDGE ateliéru  a  zástupce kanceláře krajiny a zelené infrastruktury z IPR Praha.

Seminář je pořádán v rámci Landscape festivalu Ostrava 2019 za finanční podpory Fondu EHP a Norska. Registrace se již otevřely. Odkaz naleznete na webu i v události na  facebookovém profilu.

Výstavy, které jsou přístupné zdarma, potrvají do 10. října, se kromě tradičních témat věnují například industriálním konverzím nebo opomíjené problematice kvality veřejného prostoru ve vztahu k dopravní infrastruktuře.

Výstava Krajina z druhé ruky se koná v Dolní oblasti Vítkovice. Zaměřuje se na inspirační příklady implementace odzkoušených a funkčních přístupů revitalizace bývalých průmyslových areálů - tzv. brownfieldů. 

  •     V  duchu úspěšných proměn industriálních objektů probíhá také výstava Industriální topografie – architektura konverzí ČR 2005-2015 ve Fóru Nova Karolina.
  •     U nedalekého Trojhalí probíhá výstava Landskate, zaměřená na novodobé využití městského veřejného prostoru a jeho propojení se skateboardingem.
  •     Ne všechny výstavy probíhají „pod střechou“, důkazem toho je výstava Design+kilometry u nádražní budovy Ostrava-střed zabývající se stavbami dopravní infrastruktury.
  •     Poslední z výstav na typických plakátových nosičích u Masarykova náměstí s názvem Veřejný prostor CZ, představuje vývoj městských veřejných prostor po roce 1989 na více než 60 příkladech z České republiky.

Přehled naleznete ZDE.

Slavnostním zakončením Landscape festivalu Ostrava 2019 bude Mezinárodní konference URBANSCAPES Ostrava 2019. Uskuteční se od 9. do 10. října v malém sále multifunkční haly Gong v Dolní oblasti Vítkovice.

Mapový průvodce s programem a umístěním jednotlivých instalací je zdarma k dostání v pobočkách OIS, v kavárnách a kulturních institucích ve městě. Ke stažení je ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Louny: Začala rekonstrukce kanalizace a vodovodu v ulicích 5. května a E. Krásnohorské

20:51 Louny: Začala rekonstrukce kanalizace a vodovodu v ulicích 5. května a E. Krásnohorské

V Lounech v ulicích 5. května a Elišky Krásnohorské začala rekonstrukce dožilého vodovodu a kanaliza…