Ostrava: Město získalo úvěr na financování zásadních investic za mimořádných podmínek

22. 9. 2020 15:52

Úvěr ve výši 1,8 miliardy korun, určený na hladké financování významných investičních akcí v letech 2020 až 2023, získalo město Ostrava za jedinečných a neopakovatelných podmínek. Hlavním kritériem při výběru byla celková cena. Zastupitelé na svém jednání ve středu 16. září odsouhlasili přijetí úvěru od České spořitelny, která podala ekonomicky nejvýhodnější nabídku.

Ostrava: Město získalo úvěr na financování zásadních investic za mimořádných podmínek
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

Rada města v návaznosti na předprázdninové rozhodnutí zastupitelstva vyzvala v červenci k zaslání nabídek čtyři banky, a to Českou spořitelnu, Komerční banku, Československou obchodní banku a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. Všechny projevily zájem poskytnout poptávaný úvěr.

„Zájem o poskytnutí úvěru je signálem, že město Ostrava je pro banky silným a důvěryhodným partnerem s dobrou ekonomickou kondicí a nízkou zadlužeností. Peníze z výhodného úvěru pomohou nejen s financováním významných investičních akcí a s jejich rychlou realizací, ale v návaznosti na to také s posílením ekonomiky, utlumené epidemií covidu-19. Získali jsme naprosto unikátní podmínky. Většina nabídek se v případě fixní roční úrokové sazby pohybovala okolo jednoho procenta, my jsme se dostali ještě o 24 bazických bodů níže. Úvěr je velmi výhodný i s ohledem na fakt, že v průběhu následujících let se očekává postupné zvyšování úrokových sazeb," řekl primátor Tomáš Macura.

Nabídky bank posuzovala tříčlenná hodnotící komise. Hlavním kritériem byla celková cena tvořená výší úroků po dobu splácení úvěru, a dále poplatků, provizí, odměn a jiných nákladů. Komise se zabývala také srovnáním nabízené fixní a pohyblivé úrokové sazby, které jsou v současnosti vzhledem ke stávající ekonomické situaci na svých minimálních hodnotách, ale dle prognózy ČNB se očekává jejich postupný růst. S ohledem na to komise vybrala Českou spořitelnu, která nabídla nejnižší cenu, a rozhodla se pro fixní roční úrokovou sazbu ve výši 0,76 procent, která bude neměnná po celou dobu trvání úvěru, tedy do konce roku 2030.

„Do roku 2023 máme naplánovánu řadu velkých investičních akcí, které jsou důležité pro všestranný rozvoj města, a budeme je z úvěru financovat. Jedná se o dokončení investičních akcí, jako rekonstrukce Jatek, podzemní parkoviště u univerzity či novostavbu domova pro seniory v Hulvákách, která bude zahájena v příštím roce. Významnou část pak využijeme na financování vodohospodářských staveb či předfinancování akcí městských obvodů. Podstatné pro nás je investice nezastavovat, naopak budeme pokračovat v nastaveném trendu - jejich realizaci," sdělila náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová.

Město si nový úvěr vezme na jedenáct let. V letošním roce chce vyčerpat 570 milionů korun, z toho až 150 milionů může být určeno na předfinancování dotačních projektů. V příštím roce by Ostrava čerpala 740 milionů, v roce 2022 celkem 300 milionů a v roce 2023 posledních 190 milionů korun. Roční úhrn splátek nově přijatého úvěru v letech 2021 až 2023 bude ve výši 150 milionů korun a následné roční splátky do konce splatnosti, tedy do roku 2030, budou ve výši zhruba 171 milionů korun. Město si úvěr může dovolit nejen díky aktuálně nízkým úrokovým sazbám, ale především díky tomu, že se v uplynulých letech významně snížila jeho zadluženost. Za posledních deset let dluh města kulminoval v roce 2013 s hodnotou 6 604 067 000 korun. Od té doby se kontinuálně snižuje, takže loni činil nesplacený zůstatek 1,943 milionu korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hořice: Zatěžovací zkouška mostu proběhla úspěšně. Provoz bude spuštěn tuto neděli, potvrdil zhotovitel stavby

12:47 Hořice: Zatěžovací zkouška mostu proběhla úspěšně. Provoz bude spuštěn tuto neděli, potvrdil zhotovitel stavby

Je to tady. V neděli 1. listopadu dojde k očekávanému zprůjezdnění modernizované mostní estakády v H…