Ostrava: Pomoc pro osoby bez přístřeší přináší ve městě zimní program

30.11.2023 16:14 | Tisková zpráva

Datum v kalendáři předznamenává chladnější část roku. Ostrava je připravena v případě nepříznivého počasí, kdy se noční teploty začnou blížit nule stupňů Celsia, navýšit v rámci zimního programu kapacity míst, kde potřební bez domova naleznou v zimě své útočiště. Město zimní program podpoří částkou 400 tisíc korun.

Ostrava: Pomoc pro osoby bez přístřeší přináší ve městě zimní program
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Nicméně v rámci řešení problematiky osob bez přístřeší město také dlouhodobě podporuje nestátní neziskové organizace a má vytvořenou komplexní síť sociálních služeb. Sociální služby, tedy azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra, v roce 2023 Ostrava podpořila v celkové výši takřka 23 milionů korun.

„V zimním období se zájem o služby v azylových domech, noclehárnách, domovech se zvláštním režimem či nízkoprahových denních centrech zvyšuje. V rámci zimního programu proto kapacity navýšíme o dalších 40 lůžek a 60 židlí. Současně v zimě zintenzivňujeme terénní sociální práci, kdy sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit s větší koncentrací osob bez přístřeší. Potřebným poradí, kde mohou přenocovat nebo dostat teplé jídlo či nápoje. Nikdo tak v Ostravě nemusí zůstat v mrazu na ulici,“ vysvětlil náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Anketa

Povedla se stávka ČMKOS?

77%
18%
hlasovalo: 10838 lidí

Aktuálně je v Ostravě k dispozici 767 míst pro osoby bez přístřeší. Jedná se o 433 míst v azylových domech (168 pro muže a 265 pro ženy, resp. ženy s dětmi), jejich kapacita bývá většinou naplněna. Dále jsou k dispozici noclehárny s kapacitou 110 míst, nízkoprahová denní centra s kapacitou 110 míst a domovy se zvláštním režimem, konkrétně Domov Přístav s kapacitou 85 míst a domov se zvláštním režimem Domov Přístav II s kapacitou 29 míst.

Přestože se v zimním období zájem o nabízené sociální služby zvyšuje, jsou v současné době kapacity zařízení dostačující vzhledem k tomu, že stále mnoho osob bez přístřeší nemá o nabízené služby zájem.

Zimní program zajišťuje město v součinnosti s Armádou spásy v ČR a Charitou Ostrava. Pomoc osobám bez přístřeší v Ostravě nabízí i další nestátní neziskové organizace, například Diakonie Českobratrské církve evangelické, Centrum sociálních služeb Ostrava, Centrum sociálních služeb Poruba, Nová Šance nebo Služby Dobrého Pastýře.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havířov: Městská realitní agentura – ohlédnutí za rokem 2023

22:30 Havířov: Městská realitní agentura – ohlédnutí za rokem 2023

Významnou změnou v roce 2023 bylo nastavení nových pravidel pro opravy uvolněných bytů ve správě MRA…