Ostrava: Psí útulek v Třebovicích má novou zrekonstruovanou část

31.08.2020 21:23

V areálu útulku pro psy v Třebovicích byla upravena administrativní budova, která dříve sloužila jako služebna Městské policie.

Ostrava: Psí útulek v Třebovicích má novou zrekonstruovanou část
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

Rekonstrukcí objektu byly vybudovány nové kotce pro psy v karanténě a došlo k oddělení provozní části útulku od části pro nově odchycené psy. V objektu je také přijímací kancelář, ošetřovna a nové zázemí pro zaměstnance útulku.

„Rekonstrukce byla nezbytná, protože nám v útulku chyběly karanténní kotce pro nově odchycené psy. Navíc jsme chtěli zkvalitnit pracovní prostředí pro zaměstnance. Stavební práce přitom nijak neovlivnily pobyt psů v útulku. Rekonstruována byla totiž budova, ve které se v minulosti žádné kotce nenacházely. Přestavba navýšila původní kapacitu dvaceti karanténních kotců na padesát. U třiceti nových je vybudováno také zázemí včetně veterinární ošetřovny. Po úpravách je tak odstraněn letitý problém, nízký počet karanténních kotců, ve kterém musí každý nově přivezený pes strávit tři týdny. Kvůli jejich nedostatku jsme museli mít nasmlouvané kapacity v externích zařízeních mimo Ostravu, ty již nebudou potřeba," uvedla resortní náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

V suterénu stavby je nové sociální a hygienické zázemí pro zaměstnance, skladové prostory a údržbářská dílna. V prvním nadzemním podlaží je umístěna přijímací kancelář, veterinární ošetřovna a pracovna. Instalované jsou nové kotce, přibyly sklad i přípravna krmiva a koupelna pro psy. Ve druhém nadzemním podlaží jsou dvě kanceláře, zasedací místnost a kuchyňka. Součástí stavebních prací byly také nové vnitřní rozvody zdravotechniky, vytápění, vzduchotechniky a elektroinstalace. Vyměněny jsou dveře a okna a zateplený je obvodový plášť budovy. K zmodernizovanému objektu byly přistavěny venkovní výběhy. Kolem něj je obslužný chodník a před budovou nový asfaltový povrch.

Anketa

Jsme zadlužení a příspěvek 5 tisíc Kč pro důchodce si nemůžeme dovolit, řekla předsedkyně TOP 09 Pekarová. Má pravdu?

13%
87%
hlasovalo: 17318 lidí

V současnosti je v útulku celkem 177 kotců, z toho deset pro izolace, padesát pro psy v karanténě a 117 kotců provozních, z čehož dva jsou speciálně určené pro velké psy. Ročně se zaměstnanci útulku postarají o několik stovek psů, jen za loňský rok jich bylo 540. Aktuálně čeká v útulku na svého stávajícího, nebo nového majitele 34 psů.

„Současný počet psů v útulku je historicky nejnižší za posledních 22 let. Jejich počty se začaly výrazněji snižovat od počátku koronavirové krize. V posledních dvou měsících se nízký počet drží díky téměř 80% úspěšnosti návratu umístěných psů původním majitelům. Celková kapacita kotců se aktuálně může zdát vysoká, počty psů v útulku jsou ale velmi kolísavé, například vloni v srpnu jich u nás bylo 74. Zvyšují se také nároky na manipulaci se psy a jejich socializaci, v útulku nám totiž zůstávají převážně kříženci bojových plemen," řekla vedoucí útulku Martina Přikrylová.

Stavební práce provedla podle projektu V&V stavební a statické kanceláře společnost Intoza za cenu 30,6 milionu korun s DPH, se kterou zvítězila ve výběrovém řízení.

Objekt v Třebovicích slouží jako útulek pro psy od srpna roku 1998. Nejprve ho provozovala Městská policie Ostrava, v březnu roku 2015 přešel pod odbor ochrany životního prostředí Magistrátu města Ostravy. Jeho provoz přijde každý rok na několik milionů korun, v loňském roce to bylo 12,9 milionu.

Psy v útulku mohou lidé podpořit prostřednictvím veřejné sbírky finančním darem na speciální bankovní účet 110189 – 1649297309/0800. Zveřejněn je také na webových stránkách útulku ZDE. Dárci mohou také osobně přinést nepotřebné věci vhodné k podestýlce, krmivo a pamlsky, hračky a podobně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Město chystá regeneraci veřejné zeleně v kruhových objezdech

21:49 Uherské Hradiště: Město chystá regeneraci veřejné zeleně v kruhových objezdech

V letošním roce bychom se měli dočkat nových výsadeb trvalkových záhonů uvnitř kruhových objezdů na …