Ostrava: Vysoké pece v Dolní oblasti se promění v muzejní a vzdělávací centrum

13.10.2019 18:28

V Dolní oblasti Vítkovice vznikne příspěvková organizace státu. Museum+ Ostravanům a turistům představí sbírky národních muzeí a prostřednictvím originálních exponátů seznámí návštěvníky se světem přírody, historie, techniky, designu a umění.

Ostrava: Vysoké pece v Dolní oblasti se promění v muzejní a vzdělávací centrum
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice

Museum+ vznikne revitalizací vysokých pecí číslo 4 a 6, které jsou součástí národní kulturní památky Dolní Vítkovice. Jeho výstavbu i provoz bude financovat stát ze státního rozpočtu s přispěním evropských zdrojů. Na vzniku nového státního muzea se shodly Ministerstvo kultury ČR, statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Dolní Vítkovice. Zástupci těchto institucí podepsali v pátek 11. října memorandum o společném postupu při přípravě a realizaci projektu.

„Naše město lidem nabízí nesčetně možností se vzdělávat, ovšem velké univerzální muzeum nám chybí. Vnímám to vůči Ostravě jako dluh státu, který má nyní skvělou příležitost u nás tuto vzdělávací a kulturní infrastrukturu vybudovat. Navíc se bude revitalizací vysokých pecí 4 a 6 podílet na obnově národní kulturní památky a stane se spolugarantem dlouhodobé udržitelnosti Dolních Vítkovic. Všechny okolnosti do sebe hezky zapadají, takže věřím, že se projekt zdárně dotáhne k realizaci,“ řekl primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura a upozornil, že Museum+ je skvělou příležitostí pro stát vyslat zřetelný signál zájmu o dění v regionu. Společně si pak s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem, hejtmanem Ivo Vondrákem a dalšími osobnostmi prohlédl areál obou vysokých pecí.

Museum+ bude vystavovat sbírkové předměty, které jsou zatím uložené v depozitářích muzeí a nejsou přístupné veřejnosti. Přinese přidanou hodnotu i pro ostatní instituce Ministerstva kultury. Kromě sdílení sbírek bude pracovat na konceptech vzdělávání a podílet se i na výzkumu. Velkým benefitem bude jeho moderní pracoviště pro digitalizaci, konzervaci a restaurování sbírkových předmětů. Příprava celého projektu bude v počáteční fázi, před vznikem samotné nové příspěvkové organizace, zaštítěna a koordinována Národním muzeem.

Jedná se o dlouhodobý projekt. Prvním krokem bude revitalizace prostoru vysokých pecí 4 a 6 a jejich uzpůsobení pro výstavy a vzdělávací aktivity. Kraj na své náklady nechal zpracovat studii proveditelnosti, která je prvním krokem k revitalizaci obou vysokých pecí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třinec: TRIA slaví 25 let

21:49 Třinec: TRIA slaví 25 let

Plná elánu a chuti do života je Třinecká obchodní akademie informačních technologií a veřejné správy…