Ostrava si připomenula 74. výročí osvobození

30.04.2019 16:50

Město Ostrava bylo osvobozeno 30. dubna 1945. Na válečné události a osvobozovací boje zavzpomínali v Komenského sadech váleční veteráni i veřejnost.

Ostrava si připomenula 74. výročí osvobození
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice
reklama

Osvobození Ostravy před 74 lety a zároveň ukončení druhé světové války si u památníku Rudé armády v Komenského sadech v úterý 30. dubna připomenuli váleční veteráni, příslušníci armády i aktivních záloh, představitelé města, politických stran, ruského velvyslanectví, společenských organizaci a veřejnost. „Druhá světová válka byla největším válečným konfliktem v dějinách naší civilizace. Největší boje na našem území se odehrály v rámci Ostravsko-opavské operace, při níž zahynulo nebo bylo zraněno přes 200 tisíc vojáků na obou stranách konfliktu,“ řekl na vzpomínkovém aktu primátor Ostravy Tomáš Macura. „Ostravu osvobodila Rudá armáda a také českoslovenští vojáci, především tankisté a letci Všichni, kteří se na našem osvobození podíleli, si zaslouží vzpomínku a úctu,“ dodal primátor Macura. „Bohužel rokem 1948 byly zmařeny naděje na demokratický vývoj a mnoho vojáků ze západní i východní fronty bylo perzekuováno a skončilo ve vězení,“ připomenul smutnou stránku našich dějin Tomáš Macura.

Během vzpomínkového aktu byli oceněni medailemi a pamětním odznaky váleční veteráni i historikové a povýšení se dočkali členové aktivních záloh. Poté přítomní přiložili k památníku kytice a věnce.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň: Bolevecké rybníky i Košutecké jezírko mají vodu vhodnou ke koupání

14:27 Plzeň: Bolevecké rybníky i Košutecké jezírko mají vodu vhodnou ke koupání

Velmi kvalitní vodu ke koupání a teplotu 23 stupňů mají v současné době všechny bolevecké rybníky v …