„Institut hrobů v péči města jsme zřídili v loňském roce. Jde nám o to, aby zůstala zachována místa posledního odpočinku všeobecně uznávaných osobností, významných pro Pardubice, leckdy pro celý stát. Je to to nejmenší co pro ně můžeme udělat, aby nebyli zapomenuti,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „V minulosti již na pardubických hřbitovech zaniklo několik hrobů významných osobností jen proto, že se o pietní místo neměl kdo postarat. Přišli jsme tak například o hrobku, v níž byl pochován významný fotograf Josef Pírka, ale je řada dalších pietních míst, kterým hrozí zánik. Na opuštěné a zchátralé hroby je smutný pohled, o to smutnější, nesou-li jméno člověka, který byl za života ceněn a ctěn,“ dodal primátor.
Udělení statutu hrobu v péči města Pardubic podléhá pravidlům schváleným zastupitelstvem města. Musí jít o hrob, který vykazuje známky opuštěnosti a není nikdo z rodiny, kdo by se o něj staral, nebo není uzavřena smlouva na pronájem daného hrobového místa a hrozí tedy, že by hrob zaniknul. Návrh mohou prostřednictvím kanceláře primátora podávat občané města Pardubic i spolky či jiné právnické osoby sídlící na území města. Návrh musí být písemný a vedle jména a adresy toho, kdo jej podává, musí přesně specifikovat osobnost, o jejíž hrob se jedná, datum jejího úmrtí, umístění a označení hrobového místa a odůvodnění. Návrh lze podat nejdříve 10 let po úmrtí té které osobnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV