„Pojmenovat po komunistovi?“ ÚSTR vyzval k veřejné debatě a pak vypnul komentáře

31.10.2025 18:15 | Monitoring

Ústav pro studium totalitních režimů navrhuje, aby se přejmenovala plánovaná stanice Olbrachtova na nové trase pražského metra D. „Proč musí nová stanice metra nést jméno po Ivanu Olbrachtovi, spisovateli, který podporoval komunismus a sám byl komunista?“ ptá se ÚSTR a vyzývá k veřejné debatě. Paradoxně přitom raději omezil diskuzi pod příspěvkem, což veřejné diskuzi zrovna neprospěje.

„Pojmenovat po komunistovi?“ ÚSTR vyzval k veřejné debatě a pak vypnul komentáře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prohlídka ražeb trasy metra D na Pankráci

Dopravní podnik oznámil dokončení ražby stanice Olbrachtova, která se tak stala první na nové trase metra D. Zatímco dokončení ražby je podle ÚSTR významným technickým úspěchem, název stanice, která přitom ústí do ulice Olbrachtova, je prý diskutabilní.

„Proč musí nová stanice metra nést jméno po Ivanu Olbrachtovi, spisovateli, který podporoval komunismus a sám byl komunista? Proč nemůže nová stanice metra nést jméno po Josefu Bryksovi, který za svoji vlast za 2. světové války bojoval v britském královském letectvu, aby ho komunisté utýrali v jáchymovském lágru a poté ho jako psa zahrabali v Motole? Proč nová stanice metra nemůže nést jméno katolického kněze Josefa Toufara brutálně umučeného StB během nelidských výslechů? Josef Toufar se stal synonymem pronásledování katolické církve ze strany komunistického režimu," ptá se ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna.

ÚSTR proto vyzývá k veřejné diskusi o pojmenování stanice, protože je prý nutné reflektovat, jakým způsobem si společnost připomíná osobnosti spjaté s totalitními ideologiemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

ÚSTR, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 31.10.2025 18:32:47
už měl být dávno zrušen ! Naprosto zbytečný, ideologický paskvil !

|  10 |  0

Další články z rubriky

Prahu čeká o prázdninách peklo. Kdo můžete, vyhněte se

11:30 Prahu čeká o prázdninách peklo. Kdo můžete, vyhněte se

Letní prázdniny ještě nezačaly, ale doprava v Praze už kolabuje. Rozsáhlé opravy, uzavírky a omezení…