Na konci února se Česká republika zařadila mezi země, ve kterých pro chodce platí povinnost nosit za snížené viditelnosti vhodné reflexní doplňky. Dlouhodobě umírá šest chodců z deseti za tmy. „Každoročně je úplně zbytečně zmařeno mnoho lidských životů. Na páteční akci se mohou všichni přesvědčit, že označení kvalitními reflexními doplňky skutečně významně zvyšuje viditelnost chodců pro řidiče. A současně si také budou moci prakticky vyzkoušet, jak reflexy správně používat,“ konstatuje náměstek primátora pro dopravu Statutárního města Jihlava a předseda Dopravní komise Svazu měst a obcí Jaroslav Vymazal. „Chodci by však měli pamatovat na své zviditelnění nejen za tmy, ale i za soumraku či svítání, dokonce i za dne v případě mlhy či hustého deště,“ doplňuje plk. Mgr. Jan Kostečka, vedoucí odboru dopravní policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.
Jak se správně zviditelnit
Není stanoveno, jak přesně má reflexní doplněk vypadat a kde má být umístěn. Rozhodně je třeba pamatovat na jeho dostatečnou plochu. „Za minimum považuji rozměry kvalitního reflexního pásku, ten je třeba umístit na nad zápěstí, případně i nad kotník na straně přivrácené ke středu vozovky“, upřesňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Za snížené viditelnosti totiž řidiči nejlépe vnímají chodce s reflexními doplňky umístěnými na pohyblivých částech těla – ideálně právě nad zápěstím a nad kotníkem. Na pohybující se světélkující body reagují zhruba 3x dříve než na reflexní plošky staticky umístěné na trupu. Používat je možno i kvalitní reflexní přívěšky. Měly by být umístěny na straně ke středu vozovky a současně musí být viditelné pro řidiče přijíždějící nejen k čelu, ale i k zádům chodce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV