Pilotní projekt "Dožij se dvaceti" v Benešově

27.09.2015 18:52

29. září 2015 proběhne na ISŠT Benešov akce v rámci projektu "Dožij se dvaceti", a to ve spolupráci s místním oddělením Policie ČR, HZS, záchranné služby a Městským úřadem Benešov.

Pilotní projekt "Dožij se dvaceti" v Benešově
Foto: wikipedia
Popisek: Benešov

Dožij se dvaceti! Kdo by nechtěl?  Vypadá to jako hloupá otázka. Ale když si pročítáte statistiky dopravních nehod, vypadá to spíš tak, že hodně mladých lidí s řidičákem vonícím novotou touží zemřít „hrdinskou“ smrtí v troskách auta. A bohužel málokdy v tom "jedou" sami. Z dlouhodobých statistik vyplývá, že zhruba 20% dopravních nehod v celé Evropské unii způsobí a z 30% jejich oběti tvoří mladí lidé ve věku 15 – 30 let.

Ani Česká republika bohužel nemůže nabídnout povzbudivější data. Například v roce 2014 zemřelo při dopravních nehodách 101 osob (z celkového počtu 629 mrtvých) ve věku od 15 do 24 let, polovině z nich nebylo víc než 20 let. Projekt nadačního fondu Kolečko se zaměřuje právě na rizikovou skupinu mladých adeptů nebo čerstvých držitelů řidičského oprávnění, ale samozřejmě i na jejich potencionální spolujezdce nebo účastníky silničního provozu v jakékoliv roli.

Tématy semináře tak jsou:
• snížení rizika nebezpečného chování na silnicích,
• snížení nebezpečí vážné nehody a katastrofálních následků,
• dodání odvahy pomoci druhým v kritických situacích.
Projekt pilotně proběhne v úterý 29. září 2015 na ISŠT Benešov ve spolupráci s místním oddělením Policie ČR, HZS, záchranné služby a Městským úřadem Benešov. Obsahem akce jsou dva semináře, složené z teoretického a praktického bloku. Předpokládaný počet absolventů je 60 studentů.

V přednáškové části se studenti setkají s lektory prevence, s lékařem - traumatologem, silným zážitkem určitě bude rozhovor s fotografem Tomášem Beranem, zakladatelem nadačního fondu Kolečko a patronem projektu, který způsobil tragickou dopravní nehodu. Velitel dopravního inspektorátu a zásahové jednotky hasičů poukážou na konkrétní nebezpečná místa na Benešovsku a nejzávažnější chyby mladých řidičů, se kterými se ve své praxi setkávají.

Praktická část nabídne účastníkům semináře jedinečnou zkušenost v podobě zkoušky na simulátoru nárazu v rychlosti 30km/h, „zkouškou ohněm“ bude pro všechny simulace vážné dopravní nehody ve spolupráci se záchranáři a lektory psychociální pomoci. Zajímavá bude určitě i dechová zkouška na alkohol a informace o odbourávání alkoholu a návykových látek a jejich vlivu na reakce řidiče.

Partneři projektu:
Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Thomayerova nemocnice
Policie České republiky
Hasičský záchranný sbor České republiky
Záchranná služba    

                   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tábor ošetřuje stromy na třídě 9. května pneumatickým rýčem

16:31 Tábor ošetřuje stromy na třídě 9. května pneumatickým rýčem

Na třídě 9. května provádějí zaměstnanci Technických služeb Tábor (TST) od 2. května 2024 ošetření k…