Písek: U chaty Živec vyrostlo unikátní 3D bludiště

07.07.2021 8:38

Blízko chaty Živec v Píseckých horách vyrostlo unikátní 3D bludiště umístěné na vzrostlých stromech ve výšce 3,5 až šest metrů nad zemí. Nový prvek bezprostředně navazuje na stávající naučnou stezku Cesta drahokamů, jejíž součástí je od minulého roku lanové lesní hřiště.

Písek: U chaty Živec vyrostlo unikátní 3D bludiště
Foto: mesto-pisek.cz
Popisek: Písek

„3D bludiště je tvořeno visutými lávkami s překážkami tvořícími trasu, kterou lze procházet opakovaně různými směry. Výtvarně navazuje na téma Cesta drahokamů, proto se mezi překážkami nachází například důlní stezka nebo překážka nazvaná krystaly. Barvy jednotlivých prvků jsou voleny tak, aby ladily s přilehlým lesním hřištěm a s krystalovým domečkem,“ řekla Věra Samková z odboru investic a rozvoje. Nový prvek za téměř dva miliony korun bez DPH zhotovila firma Unipark, která vzešla z výběrového řízení.

„Písecké 3D bludiště je vůbec první v Jihočeském kraji a jsem moc ráda, že jej podařilo zrealizovat. Doufám, že z něj budou mít radost obyvatelé Písku i jeho návštěvníci a přijdou si ho vyzkoušet,“ uvedla starostka Eva Vanžurová. Na Živec by však podle ní měli vystoupat hlavně pěšky. Zaparkovat auto mohou nejen v lokalitě U Tří rybníků, ale také u budovy bývalé psychiatrické léčebny U Honzíčka, odkud to na Živec není vůbec daleko. „Uvažujeme také o zavedení víkendové autobusové linky, která by toto hřiště i Písecké hory přiblížila zejména rodinám s malými dětmi, které z města na Živec ještě nedojdou,“ dodala Eva Vanžurová.

Písek

Bludiště je dispozičně uspořádáno do tvaru nepravidelného lichoběžníku, který je tvořen čtyřmi vzrostlými stromy. Jeho základním nosným prvkem jsou vzrostlé stromy, na které jsou ve dvou výškových úrovních nad zemí instalovány kruhové přestupní domečky s ocelovým rámem, mezi které se zavěšují 3D lávky umístěné v ochranných sítích. Díky nim je atrakce bezpečná a návštěvníci nepotřebují žádné jištění.

Do bludiště se vstupuje nástupním komínem, který je tvořen několika podestami a vede do lávky umístěné v prvním patře, kde se nacházejí čtyři překážky – záclony, důlní stezka, krystaly a domino. Ve druhém pak návštěvníci musí překonat další dvě překážky – popruhové girlandy a harfu. Z patra do patra se dá dostat pomocí dvou propadlových domečků, které jsou umístěny ve dvou rozích lichoběžníku. Skladba herních prvků je navržena s důrazem na různorodost využití a všestranný rozvoj dětí. Nový herní prvek nabízí prostor pro přirozenou hru, zábavu, objevování, výzvu i aktivní pohyb.

Bludiště je určeno pro děti i dospělé. Malé děti ve věku od tří do sedmi let mohou překážky překonávat v doprovodu dospělých.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: Čím více vytřídíme, tím více zpomalíme nárůst cen

7:35 Šumperk: Čím více vytřídíme, tím více zpomalíme nárůst cen

Čím více třídíme, tím více zpomalíme nárůst cen za ukládání směsného odpadu na skládku – toto je jed…