Čtvrt století dovrší právě letos v červnu, kdy na podiu pod širým nebem zahraje celkem sedm představení, včetně premiéry Zelenkových Příběhů obyčejného šílenství. Začátky her jsou vždy ve 20:30, jen nedělní pohádka začíná v 17 hodin. „Festival odstartujeme letní komedií Hrabě Monte Carlo ve čtvrtek 5. června. O den později, v pátek 8. června, je připravena naše letošní premiéra Příběhy obyčejného šílenství,“ říká vedoucí a jednatel spolku David Adámek.
Komedie z pera českého dramatika, scenáristy a režiséra Petra Zelenky představuje poněkud bláznivý svět čerstvého čtyřicátníka Petra. „Vztah s milovanou Janou se mu rozpadl, nejlepší kamarád řeší absenci intimity pomocí domácích spotřebičů a jeho sousedé mu platí za to, že se na ně dívá. Ani Petrovi rodiče nejsou zcela standardní. Dominantní matka je posedlá dobročinností a submisivní otec, který kdysi namlouval komentáře k socialistickým týdeníkům je v porevolučních letech a nefunkčním vztahu zcela ztracený. A když se k tomu přidá trocha černé magie, rozjede se kolotoč komických situací plných absurdity každodenního obyčejného šílenství naplno,“ popisuje hru její režisérka Michaela Adámková.
Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?Anketa
V sobotu 7. června se diváci mohou těšit na komedii oblíbeného plzeňského dramatika Antonína Procházky Přes přísný zákaz dotýká se sněhu, neděle pak bude patřit dětem. V zámeckém parku totiž 8. června od 17 hodin začnou Hrátky s čertem. „Ačkoliv se jedná o pohádku, snažili jsme se ji udělat tak, aby tato oblíbená česká klasika bavila i dospělé,“ vysvětluje režisérka hry Petra Berousková.
Divadlo na zámku pokračuje v následujícím týdnu od 12. a 13. června reprízami detektivky od královny napětí Agathy Christie: Vražda v Orient expresu. Hra zve diváky na jízdu slavným Orient expresem za přítomnosti věhlasného Herkule Poirota. „Osm cestujících, vlak uvízlý v závějích a vražda. Když se k tomu přidá literární talent a humor nejznámější autorky detektivek, je jisté, že bude o zábavu postaráno. Hru jsme nastudovali v adaptaci úspěšného dramatika Kena Ludwiga v překladu Zuzany Noskové. Atmosféru doplňuje stínohra, kouřové a světelné efekty,“ dodává režisérka Michaela Adámková.
Posledním kouskem, které Jezírko na letošním festivalu zahraje, je komedie s detektivní zápletkou Ani za milión! Diváci ji mohou shlédnout v sobotu 14. června.
„Během festivalu bude na místě také oblíbený stánek s občerstvením. Vstupenky lze zakoupit na webu www.plzenskavstupenka.cz nebo na místě nejdříve hodinu před začátkem představení,“ doplňuje vedoucí spolku David Adámek.
Divadelní spolek Jezírko patří mezi nejstarší divadelní spolky v Plzni. Svoji činnost zahájil v roce 1916 (neoficiálně dříve) na Košutce pod názvem Dělnická tělovýchovná jednota na Košutce a vlastně bez přestávek působí dodnes. Souběžně od r. 1921 (neoficiálně mnohem dříve) nedaleko existoval divadelní spolek v Bolevci, s původním názvem Dělnický ochotnický soubor v Bolevci. Oba spolky je obtížné a vlastně i zbytečné oddělovat. Řada herců a režisérů působila v obou souborech, jako sousedé si pomáhali, až soubory nakonec v roce 1976 splynuly po zbourání Lidového domu v Bolevci.
Divadelníci byli velmi produktivní (vyjma části válečných let bez stálé scény), uvádělo se neuvěřitelných 3 až 6 nových her ročně. Pravdou je, že se téměř nereprízovaly, nebylo to zvykem. Že se nejednalo o malé soubory, dokládá ustavující schůze při spojení spolků v roce 1976, na které bylo 87 aktivních členů (herců, režisérů, kulisáků, kostymérek, maskérek…, mnohdy to vše v jedné osobě).
Od roku 1976 soubor působil pod názvem DAS Lucerna (Divadelní amatérský soubor Lucerna) v kulturním domě na Košutce, v 80. letech spíše v okolí sál byl v havarijním stavu. Tím začala „nejistá sezóna“, kde soubor bude zkoušet a uvádět své hry. Po roce 1990 a privatizaci kulturního domu spolek začal pouť po řadě plzeňských scén, které skončila až v roce 2005 v KD Šeříkovka.
Od r. 1993 soubor působí pod názvem Divadelní spolek Jezírko, na památku řady představení u jezírka na Košutce, které musel opustit. V 90. letech hrál soubor zejména hry pro děti, po roce 1999 nastupují stále více představení pro dospělé, specifické jsou takzvané „velkohry“ postavené pro přírodní jeviště v zámeckém parku v Křimicích. Prvními představeními zde byly hry jako Shakespearův sen noci svatojánské, Jiráskova Lucerna či Horníčkův Slaměný klobouk a mnohé další.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV