Plzeň: Město si připomnělo památku deportovaných Židů

18.01.2021 16:43

Památku plzeňských Židů, kteří byli v lednu 1942 deportováni do koncentračního tábora v Terezíně, uctil v pondělí 18. ledna před budovou sokolovny ve Štruncových sadech položením květin plzeňský primátor Martin Baxa. K pietnímu aktu se připojil také předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy.

Plzeň: Město si připomnělo památku deportovaných Židů
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Pamětní deska na zdi sokolovny připomíná, že v této budově byli několik dní před nástupem do transportu internováni Židé z Plzně a okolí. Podobných shromažďovacích míst bylo v České republice celkem patnáct. Z Plzně byly do ghetta v Terezíně vypraveny celkem tři transporty. Z celkového počtu více než 2600 mužů, žen a dětí se konce války dožilo něco málo přes 200.

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

14%
86%
hlasovalo: 8445 lidí

„Je to velká tragédie, kterou si musíme připomínat nejen jako historickou událost, ale jako věc, která promlouvá i do současné doby, neboť tehdy se jednalo nejen o potlačování základních lidských svobod, ale vlastně o genocidu, která vycházela z nějakého označení určité skupiny lidí za ty, kteří mají být zahubeni,“ uvedl mimo jiné při této příležitosti primátor Martin Baxa.

Město Plzeň na oběti holocaustu vzpomíná i veřejným čtením jejich jmen, podporuje také instalaci takzvaných Stolpersteine, tedy kamenů zmizelých, které jsou jako dlažební kostky ukládány do chodníků před budovy, odkud byli Židé odvlečeni. Letos počítá i se zřízením speciální aplikace, která bude připomínat na třech případech z Plzně, co se zde odehrávalo během druhé světové války.

Tradiční pietní shromáždění, připomínající oběti holocaustu, plánované na 17. ledna do Staré synagogy, se kvůli nepříznivé epidemické situaci neuskutečnilo. Je zatím přeloženo na duben.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: Ve městě začaly působit terapeutické skupiny pro mladé

16:14 Frýdek-Místek: Ve městě začaly působit terapeutické skupiny pro mladé

Duševní zdraví a osobní rozvoj mladé generace podporují nově otevřené tzv. terapeutické a seberozvoj…