Plzeň: Město si připomnělo památku deportovaných Židů

18. 1. 2021 16:43

Památku plzeňských Židů, kteří byli v lednu 1942 deportováni do koncentračního tábora v Terezíně, uctil v pondělí 18. ledna před budovou sokolovny ve Štruncových sadech položením květin plzeňský primátor Martin Baxa. K pietnímu aktu se připojil také předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy.

Plzeň: Město si připomnělo památku deportovaných Židů
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice
reklama

Pamětní deska na zdi sokolovny připomíná, že v této budově byli několik dní před nástupem do transportu internováni Židé z Plzně a okolí. Podobných shromažďovacích míst bylo v České republice celkem patnáct. Z Plzně byly do ghetta v Terezíně vypraveny celkem tři transporty. Z celkového počtu více než 2600 mužů, žen a dětí se konce války dožilo něco málo přes 200.

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

14%
86%
hlasovalo: 8398 lidí

„Je to velká tragédie, kterou si musíme připomínat nejen jako historickou událost, ale jako věc, která promlouvá i do současné doby, neboť tehdy se jednalo nejen o potlačování základních lidských svobod, ale vlastně o genocidu, která vycházela z nějakého označení určité skupiny lidí za ty, kteří mají být zahubeni,“ uvedl mimo jiné při této příležitosti primátor Martin Baxa.

Město Plzeň na oběti holocaustu vzpomíná i veřejným čtením jejich jmen, podporuje také instalaci takzvaných Stolpersteine, tedy kamenů zmizelých, které jsou jako dlažební kostky ukládány do chodníků před budovy, odkud byli Židé odvlečeni. Letos počítá i se zřízením speciální aplikace, která bude připomínat na třech případech z Plzně, co se zde odehrávalo během druhé světové války.

Tradiční pietní shromáždění, připomínající oběti holocaustu, plánované na 17. ledna do Staré synagogy, se kvůli nepříznivé epidemické situaci neuskutečnilo. Je zatím přeloženo na duben.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlín: Město snižuje nájemné v městských prostorech

17:39 Zlín: Město snižuje nájemné v městských prostorech

Rada města Zlína rozhodla o snížení nájemného nájemcům městských nebytových prostor. Úleva v platbác…