Plzeň: Street art festival Wallz oživí plzeňské ulice barvami

16.06.2024 7:37 | Tisková zpráva

Již pátým rokem se plzeňská kulturní a kreativní zóna DEPO2015 snaží během festivalu WALLZ kultivovat veřejný prostor. Vždy na jeden červnový týden se do západočeské metropole sjedou hvězdy světové street artové scény, aby zanechaly svá díla na fasádách domů, podchodů, garáží ale i povrchu celých ulic. Často nevzhledná a zanedbaná místa tak ožívají barvami moderního umění a zpříjemňují život obyvatelům daných lokalit. V přechozích letech se během festivalu podařilo realizovat přes 40 velkoplošných maleb.

Plzeň: Street art festival Wallz oživí plzeňské ulice barvami
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz
Popisek: Plzeň

Letošní ročník se odehraje od 17. do 21. června. Umělce bude možné v tomto termínu sledovat přímo při tvorbě na vytipovaných místech, mezi kterými jsou například fasáda bytového domu v Tylově ulice, doudlevecký viadukt, schodiště v Aleji Svobody, stěna viaduktu U Prazdroje nebo povrch basketbalového hřiště v Manětínské ulici. Ze zahraničních umělců do Plzně dorazí zvučná jména, jakými jsou americká výtvarnice Emily Jo Eldridge, Francouz Blackdoors, který představí svoji netradiční techniku skládání obrazu z různobarevných dlaždic, Estonec Gutface, slovenský umělec Notes a bulharský výtvarník Aleksi Ivanov. Z českých streetartistů zanechají ve městě svůj otisk Zeb One a Masker. Mapu lokalit a další informace najdete na www.wallzfestival.cz.

Festival WALLZ si klade za cíl obohacovat veřejný prostor a zároveň přibližovat tvorbu nejlepších současných umělců široké veřejnosti. „Město Plzeň klade důraz na kvalitní umění ve veřejném prostoru. Proto také, letos již popáté, dává prostor zahraničním i tuzemským streetartovým umělcům přetvořit různorodá místa v centru i na okraji města a oživit tak záplavou barev naše město, které se díky tomuto projektu stává open air galerií dostupnou všem obyvatelům i návštěvníkům města Plzně,“ uvedla Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

O tom, že se záměr oživit nevzhledné městské plochy výtvarným uměním daří, svědčí popularita festivalu mezi Plzeňany. Každoročně se zvyšuje zájem majitelů domů a společenstev vlastníků o zařazení jejich nemovitosti mezi ty vybrané pro tvorbu. V letošní veřejné výzvě byla vybrána fasáda domu na křižovatce ulic Černická a U Radbuzy. Svým geometricky abstraktním stylem ji pojedná zástupce české street artové scény Zeb One. Další plochy pro WALLZ vytipovává realizátor festivalu DEPO2015 ve spolupráci s městem, městskými obvody a dalšími veřejnými institucemi. „Umělecká díla ve veřejném prostoru chápu jako protipól vizuálního smogu, který se nyní snažíme omezit. Umělci přistupují k pečlivě vybraným lokalitám s jasným záměrem je vizuálně pozdvihnout a obohatit každodenní život obyvatel našeho města," vyzdvihuje význam festivalu pro veřejný prostor první náměstek primátora Pavel Bosák.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostrava: V Bělském lese byla dokončena obnova lesních cest

16:14 Ostrava: V Bělském lese byla dokončena obnova lesních cest

V oblíbeném a hojně sportovci i rodinami navštěvovaném Bělském lese byla dokončena obnova lesních ce…