Plzeň: Založení města připomene rytířský turnaj i radiové spojení do celého světa

24.09.2020 18:35

Plzeň si připomene 725. výročí svého založení Jezdeckým rytířským turnajem, který se koná v neděli 27. září na prostranství U Ježíška na počest krále Václava II. Jezdecké turnaje budou začínat v 11, 14 a 17 hodin. Připraven je i doprovodný program. Výročí připomene také plzeňský klub radioamatérů, který při této příležitosti aktivoval speciální vysílání.

Plzeň: Založení města připomene rytířský turnaj i radiové spojení do celého světa
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice
reklama

„Na prostranství u řeky Radbuzy se v neděli sjedou stateční páni s družinami. V klání koňmo se utká pět rytířů a jako šestý bude na dodržování regulí přímo na kolbišti dohlížet sám velmistr řádu německých rytířů Konrád z Feuchtwangenu. Doprovodný program bude oddělen od samostatného turnaje, návštěvník si bude moci vybrat, co chce vidět,“ uvedla ředitelka pořádající Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková. Doplnila, že podrobnosti lze najít ZDE.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35284 lidí

Plzeňský radioklub OK1OFM aktivoval speciální vysílání pod zvláštní značkou OL725PLZ. „Ve spolupráci s Nadací 700 let města Plzně jsme vytiskli pamětní QSL lístek, který po úspěšném spojení zasíláme do celého světa. Na radioamatérském serveru QRZ.COM jsme prezentovali, k čemu stanice vysílá, je tam informace o Plzni, o její historii a osobnostech. Aby byl zájem ze zahraničí co největší, začali jsme vydávat i elektronický diplom, který si každý, kdo splní podmínky, může stáhnout na hamdiplomy.cz/plzen,“ vysvětlil radioamatér Pavel Pok.

Nejvzdálenější spojení je podle něj s australským ostrovem Norfolk, který je vzdálen 16 857 kilometrů. Zajímavá spojení jsou i na ostrov Mauritius, na řadu ostrovů v oblasti Karibiku a v Tichém oceánu a do afrických zemí. „Velký zájem nás těší. I když my radioamatéři jsme v éteru pořád, ale pod svými soukromými značkami, přece jen tahle speciální značka táhne daleko více. Stránku, kde je informace o našem vysílání a o Plzni, navštívilo do 18. září 2020 více jak 123 tisíc lidí ze 181 zemí. Vysíláme všemi možnými druhy provozu, telegraficky za použití Morseovy abecedy, fonicky a také různými druhy digitálního provozu,“ dodal Pavel Pok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valašské Meziříčí: Nový přechod ochrání chodce

11:44 Valašské Meziříčí: Nový přechod ochrání chodce

Chodníky na ulici Komenského mezi budovou bývalého potravinářského učiliště a stanovištěm MHD u námě…