„Partnerství Prahy 1 a Nîmes má poměrně dlouhou historii, která se píše už od roku 1967. Do roku 1989 ho ale omezovaly komunistické úřady. To už je naštěstí minulost a zejména děti a mladí lidé využívají možnosti, které jim blízké vztahy našich krásných měst poskytují, a sami navazují kontakty a přátelství, která jsou často na celý život a jež jim otevírají nové příležitosti i znalosti,“ popsala Eva Špačková a dodala: „Je to to nejlepší a zároveň nejkrásnější pokračování tradice založené v roce 1924, a to právě v Nîmes, kde tehdy na tamějším lyceu vznikla česká sekce pro naše studenty.“
Francouzské děti z Collège Jean Rostand jsou během svého týdenního pobytu ubytováni u žáků ze ZŠ Brána jazyků. „Jsou tu od pátka do pátku a užívají si opravdu velmi bohatý program, jehož součástí jsou například návštěvy Židovského Města, Křižíkovy fontány, Nižboru, Pražského hradu nebo Terezína,“ vysvětlila učitelka francouzštiny ZŠ Brána jazyků a nositelka jednoho z nejstarších francouzských vyznamenání, Řádu akademických palem, Markéta Šafránková.
Na organizaci pobytu malých francouzských hostů se samozřejmě podílejí i české rodiny, které je ubytovaly a připravily pro ně víkendový program. Děti z Collège Jean Rostand si o návštěvě navíc vedou podrobné cestovní deníčky. O svých dojmech vyprávěly při setkání na Staroměstské radnici, kam je pozvala radní Eva Špačková, která pro ně připravila dárky na památku a prohlídku starobylých prostorů.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.
sledujte náš YouTube kanál ParlamentníListy TV. Děkujeme.



