Praha 4: Smlouva s investorem sníží zástavbu a zajistí mateřskou školu

10.12.2016 13:00

Praha 4 podporuje obyvatele Hodkoviček. S investorem a developerem, kteří plánují vybudovat na místě bývalých skleníků obytný soubor Hodkovičky Nad řekou, vyjednala výraznou úpravu projektu.

Praha 4: Smlouva s investorem sníží zástavbu a zajistí mateřskou školu
Foto: wikipedia.org
Popisek: Praha 4

Městská část zásadně odmítla původní návrh zástavby bodovými výškovými objekty a prosadila nižší zástavbu. Dále se podařilo dohodnout výstavbu mateřské školy, revitalizaci Zátišského potoka s výsadbou zeleně a navýšení ploch občanské vybavenosti. Zabránilo se také dopravnímu napojení obytného souboru do ulice V Mokřinách.

„Podařilo se nám zamezit výstavbě až dvacetipatrové budovy, kterou zde mohl developer postavit,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ). „A navíc jsme kromě výsadby nového parku dohodli výstavbu školky s třemi třídami a dětským hřištěm přírodního charakteru, kterou budou využívat jak noví obyvatelé, tak i dosavadní obyvatelé této lokality. Ke snížení zástavby a vybudování mateřské školy se investor zavázal ve smlouvě s městskou částí.“

Projekt Hodkovičky Nad řekou je rozdělen do dvou etap. První etapa přiléhající k ulici Modřanská představuje soubor čtyřpodlažních až sedmipodlažních domů s 313 byty. Dostavbou II. etapy směrem k ulici V Mokřinách by se měl celkový počet bytů obytného souboru zvýšit na téměř 500. Naprosto zásadní úpravou, kterou se podařilo městské části vyjednat, je  snížení původní navrhované výšky zástavby v II. etapě projektu na čtyři nadzemní podlaží a jedno ustupující. Tato zástavba bude navíc v dostatečné vzdálenosti oddělena od rodinných domků v ulici V Mokřinách ozeleněnou nezastavitelnou plochou a budovou a zahradou nové mateřské školy.

„Vyjednávání nebylo snadné,“ uvedla radní pro územní rozvoj a výstavbu Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/SZ). „Snažili jsme se především vyjít vstříc potřebám místních obyvatel, dokázali jsme přesvědčit developera, aby nestavěl ani 20patrové, ani 14patrové domy a aby na úkor svého zisku investoval peníze do veřejných prostranství a občanské vybavenosti. Je to v duchu naší politiky, že investor nemůže území jen vytěžit a odejít, ale musí mu také něco vrátit.“

Zastavění bývalého skleníkového areálu v Hodkovičkách umožnila změna územního plánu z roku 2010 z původních zemědělských pěstebních ploch na plochy zastavitelné. Na tuto změnu územního plánu tehdy místní obyvatele osobně upozornil nynější starosta Petr Štěpánek. Nikdo nevyužil možnosti se k návrhu změny vyjádřit a Zastupitelstvo hlavního města Prahy tuto změnu schválilo. Strana zelených v roce 2010 návrh této změny nepodpořila. I když přeměna brownfieldu v plochu městské zástavby byla potřebná, míra zastavěnosti měla být podle Strany zelených nižší.

Vlastník pozemků a investor stavby společnost VERANO REAL k. s. společně s výkonným developerem společností FINEP CZ a.s. představili projekt Hodkovičky Nad řekou městské části v roce 2015. Od té doby byl projekt již dvakrát projednáván na veřejných zasedáních Komise územního rozvoje a výstavby Rady městské části Praha 4.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jeseník: Nové sportoviště by nabídlo multifunkční hřiště i ledovou plochu

21:32 Jeseník: Nové sportoviště by nabídlo multifunkční hřiště i ledovou plochu

Jeseník by se mohl dočkat nového sportoviště, a to za městskou sportovní halou. V létě by fungovalo …